Ilie Dumitrescu a prevăzut accidentarea lui Gabi Tamaș în FC Voluntari – FCSB: „Depinde ce vrei! Eu aș fi făcut asta”

Ilie Dumitrescu, fostul mare fotbalist al Stelei și al echipei naționale a României, a reacționat după ce a văzut echipele de start ale meciului dintre FC Voluntari și FCSB.

Partida dintre FC Voluntari și FCSB s-a disputat sâmbătă seara, pe Arena Națională, în cadrul etapei a noua din play-off-ul Ligii 1, penultima din acest sezon, iar cele două formații au remizat, scor 2-2, după golurile marcate de către Andrei Cordea, în minutul 44, și Florin Tănase, în minutul 72, respectiv Adam Nemec, în minutul 45+2, și Cristi Costin, în minutul 88.

Încă din minutul 7 al acestei întâlniri, Gabriel Tamaș a ieșit accidentat de pe teren, acuzând probleme musculare.

Ilie Dumitrescu a prevăzut accidentarea lui Gabi Tamaș în FC Voluntari – FCSB

Înainte de startul partidei, după ce a văzut echipele de start, Ilie Dumitrescu a transmis că Liviu Ciobotariu ar fi trebuit să își menajeze câțiva jucători pentru finala Cupei României.

FC Voluntari o va întâlni pe Sepsi Sfântu Gheorghe, în finala Cupei României, pe Stadionul Rapid din Giulești, joi, 19 mai, de la ora 20:30.

În campionat, FC Voluntari mai poate spera la clasarea pe locul 4, acesta fiind probabil și motivul pentru care Liviu Ciobotariu a ales să trimită cea mai bună echipă pe teren în meciul cu FCSB.

„Eu aș fi menajat câțiva jucători. Dar, dacă vrei să ai o clasare foarte bună în campionat, e normal să te bazezi pe jucătorii importanți. Depinde ce vrei. Totuși, pot interveni și accidentări în seara asta, deci îți asumi niște riscuri”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Echipele de start în FC Voluntari – FCSB

FC VOLUNTARI: M. Popa – Meleke, Tamaș, Armaș – Ricardinho, Tavares, Droppa, I. Gheorghe, Al. Vlad – Nemec, Marcelo Lopes
REZERVE: Rîmniceanu, Briceag, C. Costin, C. Achim, Al. Ilie, L. Fulop, Merloi, Golan, Tehe
ABSENȚI: Budescu (accidentat), Rață (suspendat)
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, I. Cristea, A. Miron, Radunovic – Olaru, Ad. Șut, Fl. Tănase – Cordea, Mamut, Oct. Popescu
REZERVE: A. Vlad, Dumiter, Edjouma, I. Stoica, V. Gheorghe, Perianu, Musi, Vinicius, S. Șerban
ABSENȚI: Panțîru, C. Achim, Fl. Coman (accidentați)
ANTRENOR: Toni Petrea

Publicat: 14 05. 2022, 21:36
Actualizat: 14 05. 2022, 23:03