Ieșenii, contrariați de situația în care se află Steaua: „E incredibil ce se întâmplă. Noi am pregătit meciul cu Steaua și ne-am trezit că jucăm cu ‘gazde’!”

Steaua s-a impus la limită, scor 1-0, în disputa cu CSMS Iași, grație unei erori a lui Branko Grahovac, din minutul 90+5.

La final, goalkepeerul moldovenilor a părut mult mai contrariat de faptul că adversarii nu au putut să își folosească numele și emblema, ca urmare a deciziei ÎCCJ, decât de punctul scăpat printre degete.

Campioana a decis să evolueze în echipamentele de deplasare, de culoare galbenă și să acopere emblema clubului cu leucoplast. Mai mult, toate însemnele de la stadion au fost acoperite, iar pe tabelă a apărut în dreptul emblemei și a numelui un dreptunghi cu mențiunea „gazde”.

L-am întrebat și pe Szukala cu cine jucăm noi azi. Mi-a zis „cu gazde”. E incredibil ce se întâmplă. Noi am pregătit meciul cu Steaua și ne-am trezit că jucăm cu „gazde”. Nu am mai asistat niciodată la așa ceva„, a spus Grahovac, la Dolce Sport.

În ceea ce privește partida propriu-zisă, goalkeeper-ul ieșenilor s-a declarat dezamăgit de arbitraj, în opinia lui campioana fiind avantajată. Deși a admis că eliminarea sa a fost justificată, portarul nu a înțeles de ce arbitrul Călin nu a luat o decizie similară în prima repriză, când Sânmărtean trebuia să vadă și el „roșu”. Totuși, jucătorul lui Napoli a admis că Steaua este o formație mare, care, cel mai probabil, nu va avea probleme în lupta pentru titlu.

Steaua a fost norocoasă, cu siguranță că meritam un punct. În prima repriză, Sânmărtean merita „roșu”. S-au dat prea multe minute de prelungire, nu înțeleg de ce. Dar Steaua e o formație valoroasă, e favorită clar la câștigarea titlului„, a mai spus fotbalistul Iașiului.

Publicat: 07 12. 2014, 20:33
Actualizat: 07 12. 2014, 20:34