I s-au prăbușit avioanele de hârtie. N’Doye: „Azi am simțit că nu putem să luăm titlul. Trebuie să ne bucurăm pentru locul 2”

Jucătorul formației ASA Târgu Mureș, Ousmane N’Doye, a declarat, joi, că a simțit că în această seară echipa sa nu putea câștiga titlul de campioană, subliniind că fotbaliștii mureșeni trebuie să se bucure de locul doi.

„Nu a fost dramatic, a fost fotbal. Am pierdut, asta e viața, trebuie să acceptăm. Eu sunt un tip credincios. Azi am simțit că nu putem să luăm titlul. Trebuie să ne bucurăm pentru locul doi. Eu sunt foarte bucuros de ce am realizat la echipă, trebuie să fim realiști. Poate că anul viitor va fi mai bine”, a spus N’Doye la Dolce Sport.

Echipa Steaua a câștigat campionatul României pentru a treia oară consecutiv și a 26-a oară în istoria sa, în urma remizei cu formația CSMS Iași, scor 0-0, și a eșecului înregistrat de ASA Târgu Mureș, scor 1-2, cu Oțelul Galați, în ultima etapă a Ligii I.

Steaua a încheiat campionatul României cu 22 de victorii, cinci remize și șapte înfrângeri, acumulând un total de 71 de puncte. ASA Târgu Mureș a încheiat campionatul pe locul 2, cu 68 de puncte.

Echipa condusă de Constantin Gâlcă a fost lider detașat în tur, dar în retur a fost ajunsă și depășită de ASA Târgu Mureș, recuperând prima poziție în penultima etapă.

Steaua va evolua în preliminariile Ligii Campionilor, iar ASA Târgu Mureș în preliminariile Ligii Europa.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 28 05. 2015, 22:52
Actualizat: 28 05. 2015, 23:31