I-a ieșit și de data asta! Alin Șeroni, fundașul pe care Ionuț Popa l-a trimis atacant, a egalat la ultima fază din CSM Poli Iași – ACS Poli Timișoara 1-1. Gazdele au avut un gol anulat în minutul 90+2

CSM Poli Iași a remizat, duminică, pe teren propriu, scor 1-1, în fața echipei ACS Poli Timișoara, în etapa a 12-a a Ligii 1, după un meci nebun, decis abia la ultima fază.

Au marcat: Luwagga Kizito 45’/Alin Șeroni 90+6′.

1-0: Kizito reia perfect la colțul scurt și îl învinge pe portarul Curileac, după un corner al gazdelor.

1-1: Alin Șeroni înscrie cu poarta goală, din alunecare, dar se lovește de bară și se accidentează la genunchi. În acest meci, Ionuț Popa l-a folosit pe Șeroni, în mod surprinzător, pe postul de atacant. Jucătorul în vârstă de 30 de ani evoluează de obicei ca fundaș.

În clasament, formația ieșeană a acumulat 15 puncte și a urcat pe locul 9. ACS Poli Timișoara rămâne pe poziție de play-off, al șasea, cu 18 puncte.

• Poli Iași: Kelava – Tiago Almeida, Frăsinescu, Cioinac, Sin (Bădic 46′) – Chelaru, Qaka – Kizito, Mendes (S. Cisse 78′), Jo Santos – A. Cristea (C. Ștefănescu 63′). Antrenor: Flavius Stoican.
  • Poli Timișoara: Curileac – Ciucur, Melinte, Cînu (Bocșan 28′), Țigănașu – Artean, Vașvari – A. Munteanu, Curjuric (Doman 78′), Bîrnoi (Mailat 52′) – Șeroni. Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonașe galbene: Frăsinescu 37′, Tiago Almeida 55′, Kelava 88′, Chelaru 88′, Cioinac 90+5’/Vașvari 15′, Mailat 71′, Doman 83′, A. Munteanu 85′, Șeroni 90+3′.

Arbitri: Alexandru Tudor (centru); Gabriel Bârjac și Bogdan Velicu (tușieri); Florin Mihai Marcu (rezervă).

Observatori: Stan Prodan (Alexandria), Cătălin Cursaru (Ploiești), de la CCA, respectiv LPF.

Stadion: „Emil Alexandrescu” – Iași.

Minutul 90+6: GOOOL ACS POLI! Șeroni se demarcă excelent, apare liber la bara a doua după o centrare perfectă din dreapta, împinge mingea în poartă și smulge un punct pentru echipa sa!

Din păcate, fundașul central pe care Ionuț Popa l-a folosit pe post de atacant s-a lovit violent de bară și a terminat meciul cu mari probleme la genunchiul drept!

Minutul 90+2: Gol anulat CSM Poli Iași. Șutul lui Tiago a fost deviat de Jo, iar mingea a intrat în plasă. Golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid a lui Jo.

Minutul 45:  GOOOOOL CSM Poli Iași! Kizito deschide scorul, după un corner, chiar înaintea pauzei.

17:30 A început meciul din Copou, cu Alexandru Tudor la centru. Într-adevăr, la cei 1,93 metri, Alin Șeroni și-a luat în primire rolul de atacant. Rămâne de văzut cum se va descurca.

17:15 Avem cele două echipe de start, iar Ionuț Popa s-a întrecut pe sine. În lipsa soluțiilor, antrenorul lui ACS Poli a decis să înceapă partida cu fundașul central Alin Șeroni pe post de atacant :).

Echipa lui Flavius Stoican vine după trei etape în care nu a mai cunoscut gustul înfrângerii. Meciul din runda precendentă a fost unul extrem de spectaculos, 3-3 pe terenul celor de la Botoșani, Iași reușind să revină de fiecare dată când a fost condusă.

De partea cealaltă, ACS Poli Timișoara se află într-o situație complicată din punct de vedere financiar. Echipa lui Ionuț Popa a pierdut meciul din etapa trecută cu Voluntari, scor 0-1, după ce bănățenii au făcut o deplasare de 12 ore cu autocarul. Scenariul s-ar putea repeta și acum dat fiind faptul că problemele cu banii nu au fost încă rezolvate. Timișoara, aflată pe loc de play-off, i-ar putea egala la puncte pe cei de la Botoșani în cazul unei victorii și i-ar ține pe dinamoviști în partea a doua a clasamentului indiferent de rezultatul din derby.

CSM Poli Iași abordează meciul de pe locul 10 în clasament, cu 14 puncte, iar o victorie i-ar duce până pe primul loc al play-out-ului. Cel puțin până la FCSB – Dinamo.

Publicat: 24 09. 2017, 19:44
Actualizat: 24 09. 2017, 22:30