I-a făcut pe mulți să se întrebe dacă a jucat. Alibec, pedepsit din nou de Dică. Ce s-a întâmplat la pauza meciului cu Viitorul

Nicolae Dică a apelat, la pauza meciului cu Viitorul, atunci când scorul era 2-1 pentru gazde, la schimbările în masă, o tactică des folosită de antrenorul vicecampionilor. În repriza a doua, pe teren nu și-au mai apariția Ovidiu Popescu și Denis Alibec, despre care s-a vorbit din nou, în ultimele zile, despre o plecare pe câteva milioane de euro.

Preferații lui Dică pentru actul secund au fost Teixeira și Gnohere, ultimul luându-i locul pe teren lui Alibec. Atacantul problematic al FCSB-ului a avut din nou o evoluție „ștearsă”, deși a primit șanse în aproape fiecare partidă de la revenirea de după accidentare.

În prima repriză a meciului cu Viitorul, camerele TV care au transmis meciul aproape că nu l-au surprins pe Alibec cu mingea la picior. Șeptarul a fost lansat de două ori spre poarta adversă, dar de fiecare dată a stricat faza construită de colegii săi. Alibec a mai ieșit o dată în evidență la Ovidiu, dar la un contact avut cu Ianis Hagi, în urma căruia roș-albastrul a avut de suferit.