I-a bătut cu puștii! Câți jucători sub 21 de ani a avut Dinamo în meciul cu Astra

Dinamo București a învins, sâmbătă, campioana Astra Giurgiu cu scorul de 4-1, în prima etapă a Ligii 1, iar bucureștenii au folosit șase jucători cu vârste sub 21 de ani. Majoritatea formațiilor din Liga 1 au contestat regula folosirii jucătorului U21, impusă de către Federația Română de Fotbal.

La Giurgiu, Dinamo a câștigat grație unei „triple” a lui Gnohere (în minutele 23, 70 și 77) și a unui gol din partea lui Vali Lazăr (minutul 44). Boldrin a semnat singura reușită a giurgiuvenilor.

Astra Giurgiu a folosit un singur jucător sub 21 de ani, Alexandru Ioniță, în timp ce Dinamo a utilizat nu mai puțin de șase fotbaliști tineri: Laurențiu Brănescu (integralist), Steliano Filip (integralist), Ionuț Nedelcearu (integralist), Dorin Rotariu (integralist), Ionuț Șerban (din minutul 80), Patrick Petre (din minutul 82).

După primele 5 meciuri din etapa inaugurală a sezonului Ligii 1, doi jucători tineri (născuți în 1994 sau mai târziu) au marcat: Robert Candrea (ASA Târgu Mureș) și Gabriel Iancu (Viitorul Constanța).

Iată o listă a jucătorilor eligibili pentru reprezentativa U21 care au jucat în prima etapă a Ligii 1, potrivit Federației Române de Fotbal:

Voluntari – Viitorul 0-1

Voluntari: Căpățână (titular, 78 minute), Tăbăcariu (titular, 57 minute), Popadiuc (din min. 78).
Viitorul: Țîru (integralist), R. Marin (integralist), Fl. Tănase (titular, 73 minute), G. Iancu (titular, 57 minute), Dr. Nedelcu (din min. 73).

Pandurii – CSU Craiova 2-1

Pandurii: Pârcălabu (titular, 70 minute), R. Trifu (din min. 70), Pițian (din min. 82).
CSU Craiova: A. Ivan (integralist).

Gaz Metan – Tg. Mureș 2-1

Gaz Metan: I. Cristea (integralist).
Târgu Mureș: Dobrosavlevici (integralist), S. Bucur (titular, 45 minute), R. Candrea (titular, 45 minute), Oct. Ursu (titular, 76 minute), Y. Hamed (din min. 46), Feketics (din min. 76).

Astra – Dinamo 1-4

Astra: Al. Ioniță (integralist).
Dinamo: L. Brănescu (integralist), St. Filip (integralist), I. Nedelcearu (integralist), D. Rotariu (integralist), I. Șerban (din minutul 80), P. Petre (din minutul 82).

CFR Cluj – Chiajna 2-0

CFR Cluj: Ad. Păun (integralist), Horj (din min. 77).
Chiajna: R. Grădinaru (titular, 75 minute), R. Răducanu (din minutul 75).

Publicat: 26 07. 2016, 14:50
Actualizat: 26 07. 2016, 14:51