Hizo, în pericol de a fi demis!

Peticiți cu fotbaliști reprofilați din mers și cu un fundaș central nou-nouț, elevii lui Hizo n-au pus prea mari probleme apărării oaspeților în prima jumătate.

La pauză în schimb, „Dulăul“ se pare că le-a reamintit vasluienilor că ar fi cazul să mai și câștige un meci, “galben-verzii” intrând în teren mult mai determinați și cu o poftă serioasă de joc, alimentată în mare măsură de cele două schimbări prin care Burdujan și Zmeu și-au găsit locul în garnitura moldovenilor.

Dar, după ce au supraviețuit la două ocazii uriașe ale lui Temwanjera, oaspeții au deschis scorul prin Prodan, făcându-l pe Hizo să se prăbușească pe bancă și pe Porumboiu să înnebunească la oficială. Ljubinkovic a ratat incredibil cu poarta goală, dar după numai câteva minute, sârbul l-a liniștit un pic pe Hizo, aflat cu sabia deasupra capului la 0-1, și a egalat cu capul. S-a terminat 1-1, dar pe „Dulău“ nu-l așteaptă vremuri liniștite la Vaslui, după ce echipa lui Porumboiu a căzut tocmai pe locul 11.

A debutat bulgarul Kirilov

Partida Vasluiului cu Gaz Metan Mediaș a prilejuit debutul fundașului central bulgar Rossen Kirilov, transferat chiar acum două zile de gruparea condusă de Adrian Porumboiu. Fotbalistul în vârstă de 35 de ani a jucat în ultimele șase sezoane pentru Litex Loveci din Bulgaria și e unul dintre cei mai experimentați jucători ai vecinilor de la Sud de Dunăre, având la activ 57 de selecții la naționala țării sale.

Porumboiu: „Nu jucăm nimic!“

Finanțatorul vasluienilor, Adrian Porumboiu, era extrem de nervos la finalul jocului cu Gaz Metan Mediaș, refuzând să facă prea multe comentarii. „Echipa nu joacă nimic!”, s-a rezumat să afirme fostul arbitru internațional, după care s-a retras în biroul lui. Totuși, este de așteptat ca, astăzi, Porumboiu să se întâlnească cu Viorel Hizo pentru a clarifica situația antrenorului lui FC Vaslui.

"Voi avea o discuție mâine (n.r. – azi) cu conducerea clubului să vedem ce vom face, eu nu țin de scaun. Echipa e într-un punct mort" – Viorel Hizo, antrenor FC Vaslui

Publicat: 01 11. 2008, 08:57
Actualizat: 01 11. 2008, 09:46