Hermannstadt – CFR Cluj 0-1. Țucudean aduce trei puncte importante pentru campioana României, care revine pe primul loc în clasamentul Ligii 1

Hermannstadt – CFR Cluj 0-1 (Țucudean 69)

Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz – Company, Mijuskovic, Stoica, Tătar – Dâlbea, Antonov – Serediuc, Chalkiadakis, N’Kololo – Tsoumou (Petrescu 63)
  • Rezerve: Began – Dandea, Pamfile, Petrescu, Ali, Blănaru, Rusu
  • CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Lang, Vinicius (Muresan 20), Camora – Djokovic, Males, Moutinho – Omrani, Țucudean, Păun
  •  Rezerve: Fernandes – Mureșan, Hoban, Costache, Mailat, Ioniță, Tambe

Minutul 90+3: Fluier final! Clujenii câștigă trei puncte importante și urcă pe primul loc în clasamentul Ligii 1 Betano, la un punct distanță de FCSB. Vicecampioana României are un meci mai puțin, cel de mâine cu Dunărea Călărași.

Minutul 69: GOOOL CFR Cluj! Țucudean primește o pasă cu capul de la Djokovic în careu, atacantul arădean protejează excelent balonul și trage din prima. Balonul se oprește în plasa porții lui Căbuz.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Pauză!

Minutul 45+1: CFR, sub asediu! Dâlbea îi pasează lui Tsomou în centrul careului, iar acesta nu-l poate învinge pe Arlauskis din șase metri. Lituanianul respinge cu mâna dreaptă și îndepărtează pericolul.

Minutul 23: Antonio Conceicao este nevoit să epuizeze o schimbare încă din prima repriză. Vinicius nu mai poate continua partida și este înlocuit cu Mureșan.

Minutul 1: Fluier de start!

CFR Cluj nu trece prin cea mai bună perioadă din acest sezon. Trupa antrenată de Antonio Conceicao nu a reușit să câștige în ultimele trei partide din Liga 1 Betano, având două rezultate de egalitate (cu FCSB și Gaz Metan) și o înfrângere pe teren prorpiu cu Viitorul, scor 2-1. Totuși, clujenii ocupă în acest moment locul șase, poziție ce asigură prezența în play-off. Hermannstadt, adversara campioanei României nu stă tocmai bine în clasament, cu șapte puncte în primele opt etape. Sibienii ocupă locul 12, iar în cazul unei victorii ar egala-o pe Dinamo:

„Ne aflăm în fața a două jocuri foarte importante de campionat. Între ele s-a intercalat și un joc de Cupă la Clinceni, o săptămână plină, o săptămaână grea din care ne dorim să ieșim cu fruntea sus”, a spus Alexandru Pelici.

Publicat: 22 09. 2018, 16:54
Actualizat: 25 09. 2018, 13:57