Haos la FC U Craiova! Dezvăluiri din vestiarul oltenilor, după demiterea lui Eugen Trică: „Acolo e dezbinare totală!”

Fotbalistii craioveni se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre FC U Craiova 1948 si Academica Clinceni, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 10 decembrie 2021. © FOTO:Catalin Ciupureanu/SPORT PICTURES

Helmut Duckadam, fostul mare portar al Stelei și fost președinte de imagine la FCSB, a vorbit despre situația din cadrul echipei FC U Craiova, după eșecul cu Academica Clinceni.

Partida dintre FC U Craiova și Academica Clinceni s-a disputat vineri seară, în Bănie, în cadrul etapei cu numărul 19 din Liga 1, iar oltenii au pierdut la limită, scor 1-2. Pentru olteni a marcat Andrea Compagno, în minutul 28, iar ilfovenii au înscris prin Robert Ion, în minutul 33, și Apostolos Vellios, în minutul 68.

Această înfrângere i-a pus capac lui Eugen Trică și la scurt timp după conducerea clubului a anunțat despărțirea de antrenor.

Helmut Duckadam, despre haosul de la FC U Craiova

Helmut Duckadam a analizat situația de la FC U Craiova și a explicat că este vorba despre o dezbinare în vestiarul oltenilor.

„Am văzut și eu jocul (n.r. cu Academica Clinceni), chiar vorbisem cu Marcel Pușcaș înainte de joc, că suntem prieteni, și i-am zis: mă, poate reușiți să faceți un egal cu Clinceniul. Eu am vrut să fiu optimist pentru ei. Până la urmă, au pierdut.

Această echipă așteaptă acum să se termine această perioadă, cu aceste două jocuri și să se facă ceva în iarnă. Acum pot să pună antrenor pe cine vor ei, că din echipa asta chiar nu mai reușesc să facă nimic.

Am văzut că, după finalul partidei, era un jucător care plângea pe teren și cine îl consola? Cei de la Clinceni. Niciun coechipier. Deci acolo e dezbinare totală, cred că și în vestiar.

Singura șansă e să se termine aceste două etape și să-și aleagă un antrenor care să facă o strategie și niște transferuri. Acum depinde cine le va face”, a spus Helmut Duckadam, potrivit Digi Sport.

De la revenirea sa pe banca echipei pe care a promovat-o în Liga 1, Eugen Trică a bifat trei înfrângeri, cu CFR Cluj, FC Voluntari și Academica Clinceni, și o remiză cu Dinamo, în campionat, după ce câștigase o partidă amicală cu CSA Steaua.

Publicat: 12 12. 2021, 08:17