Hagi cu noroc

Stadionul din Zăvoi s-a pregătit ieri de derby-ul Olteniei cu două prezențe de marcă în tribune.

Cel mai mare fotbalist român al tuturor timpurilor, Gheorghe Hagi, și cel mai bun portar din lume la handbal feminin, Luminița Huțupan, au urmărit echipa care din 2005, de când a promovat în Liga a II-a, tot forțează accederea pe prima scenă, CSM Rm. Vâlcea.

Elevii lui Artimon și-au continuat forma bună a rezultatelor din retur, iar după victoria de ieri în fața Drobetei au ajuns pe poziția secundă, cu 44 de puncte, loc care le-ar asigura, la finalul campionatului, prezența în Liga I. Chiar dacă nu au strălucit, vâlcenii au întâlnit și un adversar foarte bine închegat în linia defensivă. Drobeta, anunțată din iarnă ca o contracandidată la promovare, s-a stins ușor, mai ales după demisia lui Eugen Neagoe și după ultimele rezultate. Ieri a jucat la 0-0, reușind să își creeze prima ocazie abia în minutul 65, prin Amzucu.

Împinși de la spate de un public dornic să își vadă orașul din nou în Liga I după o absență îndelungată, vâlcenii au reușit să câștige, grație unui penalty acordat în minutul 79 de Mugurel Drăgănescu, după ce Stromajer a țintit mâna lui Mitic. Câju a profitat din plin, aducând gruparea din Zăvoi mai aproape de o promovare în Liga I. La final, suporterii i-au scandat numele lui Hagi, considerând că, dacă „Regele” n-ar fi fost în tribune, Vâlcea n-ar fi câștigat norocos.

Publicat: 06 04. 2009, 09:07
Actualizat: 06 04. 2009, 10:17