Grozavu: „Avem arbitri fricoși și care nu știu la ce se gândesc când arbitrează. Când ești Orbuleț, nu ai cum să vezi”

FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș, scor 0-0, poate fi trecut pe lista lungă a meciurilor în care principalul actor de pe teren a fost arbitrul. Deși meciul nu a fost unul dificil de arbitrat, centralul Marius Avram a fost depășit total, a făcut multe greșeli și a avut aceeași atitudine arongantă pe care o are el de obicei.
La finalul partidei, Leo Grozavu, antrenorul principal al FC Botoșani și-a exprimat nemulțumirea vis-a-vis de maniera de arbitraj.

„Meci nebun. Prima repriză destul de ternă, a doua repriză cu multe evenimente. Chiar și cu un om în minus am încercat să atacăm, ne-am creat situații, ocazii. Cunoșteam foarte bine jocul Gazului, se așează pe două linii și încearcă să contraatace periculos. În repriza a doua s-a deschis jocul și era normal. Dacă ieșeau la joc de la început, era alt joc. Am avut spații exploatate de jucătorii noștri dar nu am avut dramul ăla de șansă pentru a câștigat jocul. Nu a fost să fie. Jucătorii au făcut efort, etapa următoare mergem cu deficit de lot. La prima vedere, accidentarea lui Bordeianu e destul de gravă. Păcat, ca de fiecare dată mai intră în ecuație și domnii arbitri care iar au avut multe greșeli. Arbitrul a avut faza sub control la primul cartonaș. Miron a fost mai isteț decât Llullaku, l-a scos de sub traiectorie, i-a luat mingea s-a trezit să fluiere el fault. În niciun campionat din lumea asta, în afară de România, unde avem arbitri fricoși și care nu știu la ce se gândesc când arbitrează. În faza premergătoare a fost fault la Golofca. Când ești Orbuleț, nu ai cum să vezi”, a declarat Leo Grozavu.

Publicat: 01 12. 2016, 14:37
Actualizat: 01 12. 2016, 14:38