Grigoraș în tribună, Bokila le prelungește iarna!** Oțelul-Petrolul 0-1

Atacantul congolez al Petrolului a marcat unicul gol al partidei de asară de la Galați și a trimis toate cele trei puncte la Ploiești

Jeremy Bokila a lipsit două săptămâni în această iarnă de la pregătirea Petrolului

Petrolul a câștigat ieri cu 1-0 în deplasarea de la Galați și speră în continuare la un loc de Europa League. Punctele au fost aduse de golul lui Jeremy Bokila, vârful rebel care în această iarnă a refuzat să se prezinte timp de două săptămâni la pregătirea lui Cosmin Contra. Amendat de conducere, Bokila a revenit în cele din urmă la Ploiești, iar Petrolul trăiește în lupta la vârf în Liga I datorită lui.

Cu antrenorul principal în tribună, Grigoraș așteptând să aibă mâine discuția lămuritoare cu patronul Dan Adamescu înainte de a semna contractul, Oțelul a avut un start de meci ezitant, influențat de pozițiile avansate și presingul agasant al trupei lui Contra. Echilibrul nu a ținut mai mult de un sfert de oră, gălățenii trecând apoi la conducerea ostilităților. Gazdele au recuperat multe mingi în jumătatea adversă, jocul combinativ a început să le meargă, însă, în afară de impresia artistică și o posesie net superioară, nu au reușit mare lucru în prima repriză. Cea mai mare ocazie a gazdelor am consemnat-o în minutul 36, când Paraschiv a trimis în bara laterală un șut plasat de la 17 metri.

Chiar dacă la pauză Grig și-a luat trupa la muștruluit încă de pe drumul spre vestiar, Oțelul nu a avut mai multă eficiență. Iar când au avut șansa golului, s-a opus Bornescu cu un reflex salvator la șutul lui Iorga (65) .

Petrolul a forțat doar pe final

De cealaltă parte, Petrolul a fost foarte aproape să deschidă scorul abia spre finalul jocului, când Sauvadet (72) a ajuns cu o fracțiune de secundă prea târziu la centrarea lui Bokila. Și, după o altă ocazie mare în minutul 76, elevii lui Cosmin Contra au lovit decisiv. Hoban i-a pus mingea pe cap lui Bokila, iar vârful de culoare a marcat cu o execuție de efect (80): 0-1. Secundul lui Grigoraș, Ioan Balauru, a forțat pe final la disperare, dar introducerile chilianului Gazale și a juniorului Tudoria (n.r. – urmărit de AC Milan anul trecut) nu a dat rezultatul scontat. Petrolul a luat toate cele trei puncte și adâncește criza de la Galați. Oțelului nu-i rămâne decât să spere la o revanșă în semifinalele Cupei României.