Grigoraș are tiki – taka și punctele:** Oțelul – Pandurii 1-0! Iorga a marcat din penalty, Răduț a ratat de la 11 m

Iorga a marcat singurul gol al partidei, în minutul 86, în urma unui penalty corect acordat de Hațegan

Petre Grigoraș (foto) a redebutat, aseară, pe banca echipei gălățene, la fel cum își încheiase precedentul mandat la Oțelul, cu un meci contra celor de la Pandurii, fosta sa echipă din prima parte a campionatului. A propus tribunei un nou idol, puștiul brazilian „Marquinhos”, acesta fiind principalul animator al jocului ofensiv pe care Oțelul l-a arătat în startul meciului. Sud-americanul ar fi putut deschide scorul în minutul 14, dar a fost inexact în ultimul moment. Nici Paraschiv (28) nu a fost mai insipirat la finalizare, reluând la o palmă peste centrarea lui Iorga. De partea cealaltă, Pandurii l-a avut pe Răduț pe post de risipitor. Mai întâi, singur cu portarul, după o pasă de spus „bogdaproste” de la Sârghi (10), pentru ca la ultima fază a primei reprize, fostul stelist să rateze un penalty pe care l-a executat pe plonjonul lui Grahovac.

Grahovac, îngerul păzitor
După reluare s-a jucat pe contre, Matulevicius (56) și Iorga (58) având marile ratări ale partidei, ambii singuri cu portarul. Spre final, Pustai a forțat victoria, a introdus al doilea atacant, însă soarta i-a fost favorabilă tot lui Petre Grigoraș. Viera a fost imprudent și l-a doborât în propriul careu pe Vancea (86). Aceeași poartă, alt portar, alt deznodământ. Iorga îl execută pe Mingote, e 1-0 și mai e timp doar pentru un reflex al lui Grahovac la șutul din lovitură liberă al lui Nicoară.