Greu cu „piticii”, să vină „granzii”:** CS Mioveni – Rapid 1-2

Rapid a învins la limită în meciul cu CS Mioveni, 2-1, și urcă pe locul 2, cel puțin până la meciul lui Dinamo cu Ceahlăul. Herea a deschis scorul în minutul 3, după o pasă a lui Grigore și totul părea să decurgă conform planului. Misiunea echipei lui Răzvan Lucescu s-a îngreunat însă după ce Năstăsie a adus egalarea la mijlocul primei reprize, la capătul unei faze lucrate inteligent de Zuluf.

George Copos își punea la pauză întrebări legate de rivalele care iar fi motivat pe argeșeni, dar Deac i-a spulberat grijile cu o reușită picată aproape de ultimul sfert de oră. Intervențiile lui Coman au conservat rezultatul, iar Rapid urcă pe 2 cel puțin până la finalul meciului lui Dinamo cu Ceahlăul. Săptămâna viitoare urmează derby-ul cu Steaua.

CS MIOVENI: Popescu – Voicu, Miulescu, Olteanu, Baicu – Enache, Naidin, Ispir, Năstăsie, Zuluf – Ayza

Rezerve: Cobrea, Crăciun, Barbu, Săndulescu, Mandea, Coșereanu, Nilă

RAPID: Coman – Crețu, Burcă, Oros, Bozovic – N. Grigore, Alexa, Grigorie – Sburlea, Herea, Deac

Rezerve: Vâtcă, Ezequias, Marcos Antonio, Al. Ioniță, Pancu, Roman, Pavlovic