Gol anulat Stelei în mod eronat, la 2-0 pentru Astra! FOTO | Marica era pe linie cu Junior Morais în momentul pasei. Penalty-urile au fost însă acordate corect

Din nou probleme de arbitraj la o partidă Astra – Steaua, după ce brigada condusă de Cristi Balaj a anulat în mod eronat un gol marcat de Ciprian Marica în minutul 80, într-un moment în care Astra conducea cu 2-0.

Atacantul intrat pe teren imediat după pauză a transformat în gol o centrare deviată a lui Hamroun, însă tușierul Aurel Onița a ridicat fanionul indicând off-side. Reluările TV au arătat însă că Marica se afla în linie cu ultimul apărător al „astralilor”, Junior Morais, iar golul său ar fi trebuit să fie validat.

Ambele penalty-uri, corect acordate

Dacă Steliștii pot contesta pe bună dreptate faza ce l-a avut pe Marica în prim-plan și judecată greșit de tușierul Aurel Onița, nu același lucru se poate spune despre cele două penalty-uri transformate în gol de Găman (44) și Alibec (76).

În ambele situații, Balaj a luat decizia corectă, fiind vorba de contacte clare între Niță și Alibec, respectiv Varela și Teixeira.

Publicat: 16 04. 2016, 22:19
Actualizat: 16 04. 2016, 22:20