Gnohere: „Fotbalul românesc și cel african sunt în doliu! Meciul trebuia să fie oprit, nu mai puteam juca după acel moment”

Dinamovistul Patrick Ekeng a decedat, vineri seară, la doar 26 de ani după ce s-a prăbușit pe teren în minutul 69 partidei Dinamo – Viitorul, scor 3-3. Ekeng fusese trimis pe gazon cu doar șapte minute înainte, în locul lui Eric Bicfalvi. Aflat în apropierea cercului de la centrul terenului, Ekeng s-a prăbușit inert pe gazon, iar jocul a fost oprit câteva secunde mai târziu. Primul ajutor i-a fost acordat de medicul lui Dinamo, Liviu Bătineanu, iar ambulanța prezentă la stadion a venit pe gazon după aproximativ trei minute. Mijlocașul a fost dus direct la Spitalul Floreasca, unde medicii au încercat să-l resusciteze aproape o oră și jumătate, fără succes însă. Aceștia au constatat ulterior decesul, iar cauza exactă va fi determinată de autopsie.

Atacantul Harlem Gnohere spune că meciul Dinamo – Viitorul ar fi trebuit să fie întrerupt imediat după ce Ekeng s-a prăbușit, în condițiile în care toți cei prezenți la stadion se aflau în stare de șoc.

„Era un tip extraordinar. E foarte trist sa vad cum un frate pleacă în asemenea mod dintre noi. A cazut in fata mea. Nimeni n-a mai avut forta sa mai joace dupa acest moment. Cred ca arbitrul ar fi trebuit sa opreasca meciul. Si jucatorii Viitorului erau socati si trebuia oprit meciul. Întreg fotbalul romanesc e in doliu, la fel ca si fotbalul african„, a declarat Gnohere pentru DolceSport.

Publicat: 07 05. 2016, 11:18
Actualizat: 07 05. 2016, 11:19