Give me five, cu campioana. Astra a fost umilită în Gruia, după un meci nebun, cu 4 penalty-uri și 6 goluri. CFR – Astra 5-1

• Rusandu a dictat două penalty-uri pentru CFR și unul pentru Astra, dar campionii au mai cerut unul.
  • Săpunaru a ratat un penalty și a greșit decisiv la golul de 3-1 al clujenilor.
  • Cristian Lopez și Petrucci, cu o dublă și Thiago Lopez au întors avantajul luat de Astra, prin golul lui Daniel Niculae.

Supercupa României s-a reeditat în Gruia, cu două echipe care încă trăiesc din amintirea sezonului trecut, pentru că actualul le creează doar bătăi de cap. CFR – Astra a fost genul de meci, care a oferit totul, încă din start. Teixeira a găsit „gaura” în defensiva CFR-ului și i-a pasat acolo lui Daniel Niculae, care a marcat cu exteriorul, în colțul lung al lui Mincă (9). Șumudică jubila în lojă, dar, după doar 3 minute, Silviu Lung l-a „măturat” pe Jakolis în careu, Rusandu a dat penalty, iar Cristian Lopez a refăcut egalitatea (12). Motoarele erau deja turate, iar jocul pe contre a continuat. Șumudică a izbucnit în minutul 36, când a văzut reluarea de la faza în care Larie l-a călcat pe Teixeira în careu, dar la care Rusandu a văzut simulare. Repriza s-a încheiat cu șutul lui Petrucci, scos cu greu de Silviu Lung (43), dar ritmul alert a cotinuat și după pauză. Alibec a intrat și el și a văzut din teren faultul lui Oros la Jakolis și al doilea penalty scos de croat. „Arcașul” Lopez a schimbat colțul, dar și tabela, iar CFR intra în avantaj (63).

Săpunaru, „omul negru” al Astrei

Rusandu a ținut să fie eroul serii și a mai dictat un penalty, la 4 minute distanță. De data aceasta decizia a părut mai mult o compensație la penalty-ul neacordat Astrei în prima repriză. Săpunaru a fost din personajul negativ al Astrei, la 3 zile după hențul cu West Ham. A tras slab, de la 11 metri, iar Mincă a apărat. Tensiunea devenea la cote de meci mare. Astra a încercat să o ia de la capăt, dar același Săpunaru a pierdut o minge la centrul terenului, clujenii au pornit pe contraatac și Tiago Lopes a marcat pentru 3-1. Astra a căzut psihic, după golul 3 și dezastrul a continuat pentru trupa suspendatului Șumudică. Petrucci a marcat cu un șut la vinclu, după o fază creată de Păun (77), iar finalul a fost chinuitor pentru campioni, cu Silviu Lung reducând proporțiile umilinței, cu două intervenții în fața lui Bud.

Meciul penalty-urilor nu se putea încheia decât tot cu o lovitură de la 11 metri. Rusandu a mai pus o dată mingea pe punctul de pedeapsă pentru CFR, iar Petrucci a marcat pentru 5-1 (90+3).

Miriuță își bifează prima victorie importantă din noul mandat la CFR și echipa trece pe plus în clasament, iar Astra merge în Anglia cu moralul distrus și rămâne cu 4 puncte în Liga I, după 5 meciuri. Miriuță privește finalul jocului, cu fața sprijinită în palme și așteaptă ridicarea suspendării.

Echipele de start:

CFR CLUJ: Mincă – Petelu, Larie, Mureșan, Lopes – Nascimento, Petrucci – Jakolis, Juan Carlos, Păun – Lopez
Rezerve: Marc, Ene, Horj, Nouvier, Bud, Vereș, Neagu
ASTRA: Lung – Vangjeli, Oros, Fabricio, Morais – Seto, Lovin, Teixeira – Ioniță, Niculae, Nicoară

Rezerve: Gavrilaș, Geraldo, Alibec, Florea, Săpunaru, Stan, Balaure

Publicat: 21 08. 2016, 22:08
Actualizat: 21 08. 2016, 22:34