Gigi Becali dezvăluie cine a făcut schimbarea care îi poate aduce titlul de campioană lui FCSB: „Pe cuvânt, nu vă mint!”

Gigi Becali a anunțat că Toni Petrea este cel care a făcut schimbarea decisivă care i-a adus lui FCSB victoria cu FC Argeș.

FCSB s-a impus cu 3-2 în fața lui FC Argeș, în etapa cu numărul doi a play-off-ului Ligii 1. Golul victoriei bucureștenilor a venit în ultimele secvențe ale prelungirilor, când Andrei Dumiter a reușit să înscrie. Acesta fusese introdus în teren cu numai câteva minute în urmă, când i-a luat locul căpitanului Florin Tănase.

Patronul Gigi Becali susține că nu el a ordonat această modificare, pentru care l-a și felicitat pe antrenorul Toni Petrea. Omul de afaceri din fruntea clubului FCSB este de părere că această inspirație a tehnicianului se poate dovedi decisivă în lupta pentru titlul de campioană.

Gigi Becali nu hotărăște chiar tot la FCSB, anunțând după meciul cu FC Argeș că nu el a dat ordinul înlocuirii lui Florin Tănase cu Andrei Dumiter. Patronul susține că decizia i-a aparținut antrenorului Toni Petrea, pe care l-a și felicitat pentru inspirația de care a dat dovadă.

„Nu l-am introdus eu, n-am făcut eu schimbarea. Pe cuvânt, nu vă mint, nu am făcut eu schimbarea!

A făcut-o Petrea și chiar l-am felicitat, i-am spus «cu schimbarea pe care ai făcut-o tu, e posibil să câștigăm campionatul»”, a declarat Gigi Becali.

FCSB a reușit să se impună cu 3-2 în fața lui FC Argeș, golul victoriei fiind marcat în prelungirile partidei de Andrei Dumiter, care în minutul 84 îi luase locul în teren lui Florin Tănase. În această rundă secundă, CFR Cluj a remizat în compania Farului Constanța, 0-0. Astfel, diferența dintre lider și principala urmăritoare FCSB a scăzut la numai cinci puncte.

Publicat: 21 03. 2022, 15:34
Actualizat: 21 03. 2022, 15:35