Gică Popescu, laude pentru Academica Clinceni: „Am întâlnit o echipă cu un spirit incredibil!”

Ilie Poenaru bucuros dupa meciul de fotbal dintre Academica Clinceni si Viitorul Constanta, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Clinceni Arena din Clinceni, sambata 21 noiembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 10 poze

Gică Popescu (53 de ani), președintele clubului Viitorul, a avut numai cuvinte de laudă la adresa echipei Academica Clinceni, în fața căreia constănțenii au pierdut, scor 0-1, în etapa a 11-a din Liga 1.

Bulgarul Georgi Pashov, mijlocașul în vârstă de 30 de ani, a marcat unicul gol al partidei, în minutul 30, după ce în urmă cu zece minute Gabriel Iancu (26 de ani) ratase un penalty.

Viitorul nu a reușit să mai înscrie în poarta celor de la Academica Clinceni și echipa lui Ilie Poenaru (44 de ani) și-a adjudecat toate cele trei puncte, bifând astfel și a patra victorie consecutivă în Liga 1.

Gică Popescu, laude pentru Academica Clinceni

Bulgarul Tsvetelin Chunchukov, atacantul în vârstă de 25 de ani al Academicii Clinceni, a văzut cartonașul roșu în minutul 55, astfel că ilfovenii au jucat aproape o repriză în inferioritate numerică.

De aici și laudele lui Gică Popescu pentru gruparea antrenată de către Ilie Poenaru. Fostul căpitan al Barcelonei a apreciat spiritul de luptă de care au dat dovată ilfovenii, în ciuda inferiorității în vare se aflau.

„Trebuie să recunoaștem că am întâlnit o echipă cu un spirit incredibil. Am făcut un meci bun, am avut un 11 metri ratat în prima repriză, am avut multe ocazii, iar Clinceniul a înscris la singura ocazie de poartă. Acesta este fotbalul, te pedepsește când nu marchezi.

Mi-a plăcut spiritul pe care l-au avut cei de la Clinceni, în zece oameni, s-au luptat pentru fiecare minge. Au obținut o victorie incredibilă.

Nu sunt supărat pe Iancu, și eu am ratat 11 metri cât am jucat fotbal. Asta este, așa se întâmplă în fotbal. Trebuie să câștigăm meciul următor”, a spus Gică Popescu, la Digi Sport.

În urma acestui rezultat, Academica Clinceni a urcat, cel puțin pentru moment, pe locul 4 în clasamentul Ligii 1, cu 19 puncte. De cealaltă parte, Viitorul rămâne pe locul 6, cu 16 puncte.

Publicat: 21 11. 2020, 16:29
Actualizat: 21 11. 2020, 16:33