Gică Hagi, nervos după revenirea lui Ianis în Liga 1. „Regele” a spus lucrurilor pe nume la conferința de presă

Ianis Hagi a revenit în Liga 1 după 18 luni, în egalul dintre Viitorul și Astra (1-1). Titularizat de tatăl său, mijlocașul ofensiv a avut o evoluție apreciată, fiind cel mai periculos om al campioanei, iar finalul celor 90 de minute l-a găsit pe Gică Hagi vorbind, din nou, despre modul în care „decarul” a fost tratat de Fiorentina.

Contra Astrei, Ianis a lovit bara dintr-o lovitură liberă executată superb, iar în repriza a doua a trecut la o palmă de un gol fabulos, șutul său ocolind de puțin vinclul porții lui Iliev. La conferința de presă, Gică Hagi s-a arătat mulțumit de revenirea fiului său, dar și supărat pe Fiorentina și felul în care Ianis a fost privit în Serie A: „Ianis a jucat destul de bine în această seară. Poate mai mult, vor veni și celelalte lucruri, pentru că e mult mai matur față de când a plecat de la noi. Cu siguranță, însă, nu e jucătorul de acum un an și jumătate când avea meciuri în picioare. Acum nu le are. S-a văzut, a avut crampe, așa cum a avut și la Under 21, doar că acolo i se puneau în minutul 50. Păi…dacă nu a jucat deloc! L-au ținut la naftalină și juca pe teren sintetic.

Acum s-a întors acasă să joace fotbal și uite că joacă. S-a văzut că știe fotbal, dar nu i s-a dat nicio șansă. Eu sunt dezamăgit și dezgustat de ce s-a întâmplat cu el în ultimul an și jumătate. Ni s-a spus ceva, mie și lui, în față!”, a declarat Gică Hagi.

Publicat: 03 02. 2018, 10:44
Actualizat: 03 02. 2018, 10:45