Gică Craioveanu sare în apărarea lui Bancu, după ce liderul oltenilor l-a numit pe De Noojier „cioară împuțită”: „Eu l-am luat de gât pe Fernando Hierro”

Fostul internaţional și totodată directorul de imagine al echipei din Bănie, Gică Craioveanu, l-a apărat pe Nicușor Bancu, cel care i-a adresat injurii rasiste lui Bradley De Nooijer. În urma conflictului iscat între cele două tabere, Cătălin Anghel, antrenorul celor de la Viitorul în lipsa lui Gică Hagi, a fost eliminat la pauză. El le-a transmis arbitrilor cuvintele obscene adresate de liderul oltenilor rivalului.

Craioveanu, o legendă a lui Getafe, a oferit un exemplu de pe vremea în care evolua în Spania:

„Este un jucător foarte liniştit şi foarte educat Bancone. Dar se poate întâmpla în timpul unui meci să înjuri. Eu l-am luat de gât pe Fernando Hierro şi acum sunt prieten foarte bun cu el. Mi-a dat un cot şi spunea: ‘Gică nu te mai arunca, că te liniștesc’. Şi i-am spus ‘Da? Lasă că vezi tu ce înseamnă un român lângă tine!'”, a spus oficialul Craiovei.

Cătălin Anghel, despre scandalul de rasism dintre Bancu și De Nooijer

„Când voiam să intru în vestiar am fost oprit de arbitrul de centru şi mi-a spus că sunt eliminat pentru că aş fi adus injurii arbitrului de tuşă. A fost o altercaţie şi Bancu i-a spus lui Bradley De Noojier: „Du-te în aia mă-tii de negru împuţit!” I-am spus arbitrului că nu e normal să se întâmple aşa ceva. Iar la pauză, centralul mi-a spus că domnul Şovre i-a spus că i-am adus injurii. Nu pot să înţeleg…sunt un antrenor coleric”, a declarat Cătălin Anghel.

Craiova a învins, luni, pe teren propriu, 3-1, pe Viitorul, în ultimul meci al etapei a 11-a a Ligii 1. Golurile au fost marcate de Cicâldău ’44, Koljic ’45 şi Bălaşa ’53, respectiv Ţîru ‘7.

Publicat: 01 10. 2019, 08:44
Actualizat: 01 10. 2019, 10:01