FC Argeș e pe val după ce a învins-o pe Dinamo! Piteștenii se gândesc la play-off: „Ne dorim asta, bineînțeles!” | VIDEO EXCLUSIV

This browser does not support the video element.

FC Argeș a învins-o pe Dinamo, scor 2-1, iar piteștenii s-au apropiat la un punct de play-off-ul Ligii 1. George Micle, portarul în vârstă de doar 19 ani al lui FC Argeș, își dorește calificarea în primele șase.

Dinamo și FC Argeș s-au întâlnit în etapa cu numărul 27 din Liga 1, iar piteștenii s-au impus cu scorul de 2-1, datorită golurilor marcate de către Grecu, în minutul 28, respectiv Malele, din penalty, în minutul 84. Pentru „câini” a marcat Achim, în minutul 71.

FC Argeș a adunat 11 meciuri fără eșec în Liga 1, a venit apoi înfrângerea de pe terenul lui CFR Cluj și piteștenii au legat din nou două victorii în campionat, cu Poli Iași și Dinamo.

George Micle o vrea pe FC Argeș în play-off-ul Ligii 1

Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru ProSport, George Micle a vorbit despre parcursul bun al lui FC Argeș și a mărturisit că se gândește la calificarea în play-off-ul Ligii 1.

„Suntem într-o perioadă foarte bună, recunoaștem și noi chestia asta. (n.r. Ce s-a schimbat?) Eu zic că nu e vorba despre schimbări. Ne-am închegat acum, la început când aveam rezultatele nefavorabile, eram un grup de jucători noi și cu timpul ne-am închegat. Ca urmare au venit și rezultatele.

Aș vrea să îndrăznesc să spun că o văd pe FC Argeș în play-off. Trebuie să fim realiști, suntem o nou promovată, dorim play-off-ul, bineînțeles, dar vom vedea unde ne va duce sfârșitul acestui campionat”, a spus George Micle, în exclusivitate pentru ProSport.

Pentru FC Argeș urmează meciul cu Academica Clinceni, programat sâmbătă, 20 martie, în Trivale, de la ora 19:15. Dacă înving, piteștenii ar putea urca pe loc de play-off, în locul ilfovenilor. Apoi, elevii lui Andrei Prepeliță și Mihai Ianovschi vor întâlni în deplasare Hermannstadt și, în ultima etapă a sezonului regulat, joacă acasă contra Chindiei Târgoviște.

Publicat: 16 03. 2021, 16:23
Actualizat: 16 03. 2021, 17:03