Gaz Metan – Poli Iași 1-1. Gazdele au terminat meciul în zece oameni. Cum arată clasamentul din play-out

Gaz Metan – Poli Iași 1-1 (Larie 60 / Sanoh 54)

Echipele de start:

• Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Pereira, Larie, Cikarski – Ivanov, Aurelio – Olaru, Caiado, Ely – Rondon
  • Rezerve: Batista, Pleșca, Busu, Diallo, Costea, Mailat, Pinto
  • Poli Iași: Mino – Rus, Cioinac, Chelaru, Sin – Teixeira, Mihalache, Nascimento – Sanoh, Enoh, Zaharia
  • Rezerve: Rusu, Bosoi, Alfonso, Bădic, Garros, Petre, Mihăescu

Minutul 90+3: Final de meci la Mediaș! Gaz Metan remizează cu Poli Iași, scor 1-1, după ce gazdele au avut un om eliminat din minutul 53. Darius Olaru a văzut al doilea cartonaș galben de la Sebastian Colțescu, astfel că a intrat mai devreme la vestiare și va rata partida din următoarea etapă, cu FC Botoșani. Așa arată clasamentul din play-out:

• 14. Concordia Chiajna 16p

Minutul 60: GOOOOOL Gaz Metan! Caiado centrează în careu, Larie este scăpat din marcaj de defensiva moldovenilor și reia cu capul direct în poarta lui Mino.

Minutul 54: GOOOOOL Poli Iași! Zaharia trage puternic din careu, dar lovește bara. Mingea ajunge la Sanoh care trimite în poartă din poziție ideală. Pleșca a atins balonul, dar nu a putut păstra tabela nemodificată.

Minutul 53: Darius Olaru încasează al doilea cartonaș galben după o intrare mai dură asupra lui Mihalache și pleacă mai devreme la vestiare.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 44: Încă o ocazie pentru Poli Iași! Nascimento execută o lovitură liberă, dar trimite puțin peste poarta lui Pleșca.

Minutul 34: Ocazie imensă pentru Poli Iași, după ce Gaz Metan a avut posesia și a încercat să-i pună probleme lui Mino! Sanoh ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu și trimite în centru către Enoh, dar Larie intervine în ultima clipă și trimite în corner.

Minutul 1: Fluier de start!

Gaz Metan vrea să-și ia revanșa pentru înfrângerea cu Dinamo din etapa precedentă, scor 0-2, singura din play-out pentru echipa lui Edi Iordănescu, care a rămas în fruntea clasamentului, la un punct în fața lui Dinamo. Medieșenii o vor întâlni pe teren propriu pe Poli Iași, echipă cu un moral bun după victoria clară din etapa precedentă, scor 4-0 cu Dunărea Călărași. Cu o victorie, ieșenii s-ar apropia la un singur punct de rivala FC Botoșani și s-ar distanța la nouă puncte de Hermannstadt, ocupanta locului de baraj.