Gaz Metan – Concordia 2-1. Un nou atacant cu gleznă fină a ajuns în Liga 1. Fortes a marcat superb la ultima fază a meciului

Gaz Metan a început mai bine partida de pe teren propriu, iar golul de 1-0 a venit conform cursului jocului. După ce a nimerit transversala, Darius Olaru l-a lansat pe Crețu în banda dreaptă. Fundașul Gazului a centrat ideal în fața porții, iar Nasser Chamed a venit lansat și a înscris cu capul pentru 1-0. Chiajna s-a aruncat în atac după reușita gazdelor, dar Pleșca a fost la înălțime. Gorobsov a trimis periculos din două lovituri libere de la marginea careului, însă portarul Gazului a respins spectaculos de fiecare dată.

Golul egalizator a venit de la debutantul Guessan, care a marcat precum Chamed. Angajat de Gabi Matei în centrul careului, vârful ivorian a trimis în plasă pentru 1-1. Caiado putea să-și readucă echipa în avantaj la ultima fază a primei reprize, dintr-o loviură liberă indirectă, dar zidul Concordiei a blocat cu succes.

Startul reprizei secunde a fost amânat după ce un fulger a lovit nocturna stadionului din Mediaș. Partida s-a reluat în cele din urmă, dar jucătorii au resimțit din plin pauza prelungită. Noul număr 9 de la Gaz Metan, Fortes, a decis partida la ultima fază, cu un gol superb. Un șut plasat impecabil la colțul lung l-a învins pe Caparco.

Mihai Teja mai are nevoie de câteva întăriri, altfel îi va fi foarte greu să mențină echipa pe linia de plutire. Lotul de astăzi a fost completat cu jucători de la echipa secundă.

Gaz Metan – Concordia 2-1 (Chamed 27, Fortes 90+3 / Guessan 39)

• Gaz Metan: Pleșca – Crețu, M. Constantin, Diallo, Bușu – L. Cristea, Caiado (R. Romeo 57) – Chamed (P. Costea 70), Fofanas, D. Olaru – Buziuc (Fortes 62)
  • Rezerve: A. Cristea – D. Pop, M. Stanciu, R. Trif
  • Concordia Chiajna: Caparco – G. Mateis, Marc, Albu, Fota – Gorobsov, Prepeliță – Nivaldo (P. Ivanovici 66), Cristescu, Grădinaru – Guessans (P. Batin 84)
  • Rezerve: A. Costache – Bărboianu, Bucșa, R. Deaconu, M. Leca

Minutul 90+4: Final! Gaz Metan s-a impus grație golului marcat de debutantul Fortes, în prelungirile jocului.

Minutul 90+3: GOOOL Gaz Metan! Fortes aduce victoria echipei sale la ultima fază. Angajat în marginea careului, nouarul Gazului a pătruns în centru și a șutat la colțul lung. Mingea a fost plasată imparabil pentru Caparco, care a fost învins când nimeni nu se mai aștepta. VIDEO CU GOLUL.

Minutul 63: A reînceput furtuna la Mediaș. Lumina este destul de slabă la poarta apărată de Pleșca, rămâne de văzut cum se va prezenta instalația în ultimele minute.

Captură Digi Sport

Minutul 46: S-a reluat partida. Centralul George Găman a decis că jocul poate fi reluat, chiar dacă unul dintre stâlpii nocturnei a fost avariat cât se poate de serios de un fulger. Nu s-au efectuat modificări la pauză.

19:00 A căzut nocturna la Mediaș! Meciul este amânat pentru moment și ar putea reîncepe în cel mai scurt timp. O situație asemănătoare am avut și duminică, la partida dintre Viitorul și Dunărea Călărași. Așa cum s-a întâmplat și la Ovidiu, furtuna a făcut prăpăd la Mediaș.

Conform reporterului Digi Sport, Adi Susanu, meciul va fi reluat în următoarele momente. Unul dintre stâlpii nocturnei a fost lovit de fulger, de aici și probleme cu instalația.

Minutul 45+2: Caiado a ratat o șansă bună după o lovitură liberă indirectă. Marc a oprit mingea în interiorul careului, a ținut-o pe loc folosind bărbia, iar George Găman a fost nevoit să fluiere. Mingea a fost mișcată pentru Caiado, dar fundașii Concordiei au respins. Pauză!

Minutul 39: GOOOL Concordia Chiajna! Gabi Matei a centrat în centrul careului, iar Guessan s-a înălțat și l-a învins pe Pleșca cu o lovitură de cap. Portarul Gazului n-a mai putut face nimic de această dată. Pentru atacantul ivorian este primul gol marcat în Liga 1 Betano, chiar la debut.

Minutul 35: Gorobsov a executat impecabil două lovituri libere de la marginea careului, dar Pleșca a respins de fiecare dată în ultimul moment.

Minutul 27: GOOOL Gaz Metan! Darius Olaru l-a lansat pe Crețu în flancul drept, fundașul lateral a centrat în fața porții, iar Chamed s-a înălțat peste fundașii lui Ionuț Badea și l-a învins pe Caparco cu o lovitură de cap.

Minutul 22: Bară pentru gazde. Darius Olaru a recuperat în banda dreaptă, a încercat să-i centreze lui Buziuc, dar a lovit mingea defectuos. Putea totuși să iasă bine pentru elevii lui Mihai Teja, dar balonul a picat pe bara transversală, după care a părăsit terenul.

Minutul 20: Ploaia a început să se mai domolească. Gaz Metan a fost echipa mai prezentă în joc până acum, dar ocaziile importante întârzie să apară.

Minutul 1: A început partida de la Mediaș! La scurt timp de la fluierul lui George Găman a pornit și o ploaie torențială pe stadionul Gazului.

Gaz Metan – Concordia e penultimul meci al primei etape și se joacă la Mediaș, de la ora 18:00. De remarcat e schimbarea suferită de formația gazdă, care are un nou antrenor după plecarea lui Cristi Pustai. Mihai Teja a fost instalat în funcția de principal și probabil că va avea misiunea de a salva echipa de la retrogradare și în acest sezon, în care problemele financiare încă „macină” echipa.

17 meciuri au disputat cele două formații una împotriva celeilalte. 7 meciuri s-au terminat cu victoria lui Gaz Metan, 5 cu cele trei puncte pentru Concordia, în timp ce 4 partide s-au terminat nedecise.

Publicat: 23 07. 2018, 20:16
Actualizat: 23 07. 2018, 20:34