Ronaldo Deaconu a atras toate privirile după dubla din meciul cu Dinamo: „A la Gică Hagi! E un decar de luat în seamă”. Mesaj pentru selecționerul Mirel Rădoi

Meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Municipal din Medias, vineri 15 octombrie 2021. © FOTO:Alex Veres/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Ronaldo Deaconu, mijlocașul în vârstă de 24 de ani de la Gaz Metan Mediaș, a reușit dublă în poarta „câinilor” și a atras atenția mai multor analiști TV.

Gaz Metan Mediaș și Dinamo s-au întâlnit vineri seară, în cadrul etapei cu numărul 12 din Liga 1, iar medieșenii au învins la limită, scor 2-1, după dubla reușită de către Ronaldo Deaconu, în minutele 36, respectiv 38. Pentru „câini a marcat Ivanovski, în minutul 84, din penalty.

Gabi Balint, fostul mare fotbalist al Stelei și al României, l-a comparat pe Ronaldo Deaconu cu Gheorghe Hagi.

Gabi Balint și Ionel Dănciulescu, laude pentru Ronaldo Deaconu, după Gaz Metan – Dinamo

Ionel Dănciulescu, fost jucător emblematic pentru Dinamo, i-a transmis selecționerului Mirel Rădoi că ar trebui să îl aibă în vedere pe Ronaldo Deaconu.

„A venit acest gol incredibil. Uită-te cum se duce mingea, nu se învârte. A la Gică Hagi! Biomecanica de lovire a mingii a fost perfectă. Și al doilea gol a fost perfect. Superb!

E un jucător de observat! Mirel Rădoi ar trebui să-l aibă în vizor. E un decar de luat în seamă. Clar, trebuie să joace așa în continuare”, a spus Gabi Balint, la Digi Sport.

„Dacă va continua să joace așa, cu siguranță va fi la echipa națională. Dacă va juca așa cum a făcut-o azi, probabil va fi convocat.

E un jucător tehnic, de ultimă pasă, am văzut ce a reușit și în această seară. Stă bine și din punct de vedere fizic”, a spus și Ionel Dănciulescu.

„Ne-a bătut Deaconu! Așa s-a scris soarta meciului și plecăm de aici cu o înfrângere. E păcat! Ei sunt mult mai omogeni ca noi. Până la golul lui, meciul a fost echilibrat, poate cu un plus pentru noi. N-ai ce să faci, dar golul doi putea fi evitat. Le-am spus că are calitatea pasei, a șutului și trebuia să fie blocat. Dacă intram la pauză cu 0-0, alta era situația. Dacă eliminăm cele două șuturi, nici Gaz Metan n-a avut ocazii” – Mircea Rednic, antrenor Dinamo, după meciul cu Gaz Metan.

Publicat: 16 10. 2021, 09:09