Problemele pe care le traversează Deian Sorescu: „Ceva nu-i convine, e supărat! Îi vezi mimica, e nemulțumit”

Arbitrul central Catalin Popa discuta cu Deian Cristian Sorescu in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, luni 27 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gabi Balint, fostul mare fotbalist al Stelei și al României, a analizat prestația lui Deian Sorescu, căpitanul lui Dinamo, din meciul cu Gaz Metan Mediaș și a observat o schimbare la jucător.

Gaz Metan Mediaș și Dinamo s-au întâlnit vineri seară, în cadrul etapei cu numărul 12 din Liga 1, iar medieșenii au învins la limită, scor 2-1, după dubla reușită de către Ronaldo Deaconu, în minutele 36, respectiv 38. Pentru „câini a marcat Ivanovski, în minutul 84, din penalty.

Deian Sorescu a fost înlocuit imediat după pauză de către antrenorul Mircea Rednic, cu Robert Moldovanu.

Gabi Balint, despre problemele lui Deian Sorescu de la Dinamo

Gabi Balint a explicat că i se citesc nemulțumirile în privire lui Deian Sorescu.

„Nu știu dacă Sorescu nu e în formă, el parcă are ceva. Ceva nu-i convine, e supărat! Ori nu-i convine postul, ori nu știu… El a început foarte bine campionatul, după care a căzut. Îi vez mimica, tot timpul e nemulțumit, dispare din joc. Nu are constanță în joc, aici este o problemă. Poate și-a dorit să plece și nu a plecat, dar el trebuie să iasă din asta.

E o chestie psihologică la el, mentală, nu e nimic fizic. Trebuie să se gândească, încă e cel mai bun jucător din echipă. Nu poate să fie la nivelul lui Moldoveanu sau la nivelul lui Amzar. El trebuie să simtă că e un lider”, a spus Gabi Balint, la Digi Sport.

„E clar că e o perioadă mai grea. Mai avem de muncă. Ne trebuie mai multă concurență. Prea mult venim în spate și ajungem cu prea puțini jucători în careu. Sorescu nu se regăsește, sunt jucători aflați în lipsă de formă. Pinto a făcut un meci bun, Crețu și el, în limitele lui”, Mircea Rednic, după meciul cu Gaz Metan.

Publicat: 16 10. 2021, 08:18
Actualizat: 16 10. 2021, 08:30