FOTO + VIDEO | Andrei Cristea, erou la Iași. Veteranul a marcat două goluri ireale în meciul cu FC Botoșani

Andrei Cristea (34 de ani) a reușit o dublă în doar patru minute în partida cu FC Botoșani, spre disperarea elevilor lui Costel Enache. Pap a fost învins cu două execuții imparabile, în minutul 30 și 34.

Partida din Copou a fost echilibrată în prima jumătate de oră, iar bara lui Flores din minutul 23 parcă anunța dezastrul pentru FC Botoșani. Andrei Cristea a lovit prima oară în minutul 30, când a primit între patru adversari de la Flores, după care s-a întors cu fața spre poartă și a trimis violent la colțul lung. Pap a plonjat, dar mingea s-a oprit în ațe fără să-și schimbe traiectoria. La scurt timp a urmat o nouă bijuterie. Un gol care poate fi considerat cel mai frumos din acest debut de sezon, la concurență cu execuția lui Andrei Marc din partida Chiajna – Viitorul 1-1. Gallego i-a furat mingea lui Soiledis, i-a pasat lui Cristea, iar decarul gazdelor a făcut câțiva pași, după care a trimis o „folha seca” direct la vinclu. Balonul s-a înălțat, a prins efect, după care a picat perfect în poarta oaspeților, spre deliciul publicului.

Andrei Cristea a ajuns la 96 de goluri marcate în Liga 1 Betano, după cele două reușite din această seară. Atacantul mai are nevoie să înscrie cu o lovitură de cap astăzi pentru a semna un hat-trick perfect. Primul gol a fost marcat cu piciorul drept, iar al doilea cu piciorul stâng.