Fotbalist român în anul 2017: „Avem o problemă după pauza competițională. Aceeași problemă”. Căpitanul FCSB recunoaște: „Duminică ținem cu Dinamo!”

FCSB a pierdut după o lungă perioadă bună în Liga 1, 1-0 cu Poli Iași, și riscă să piardă primul loc în clasament. Echipa lui Nicolae Dică a făcut un meci slab, a întâlnit un adversar foarte bine motivat și s-a recunoscut învinsă.

La finalul jocului, explicațiile vicecampioanei au fost, curios, concentrate mai mult în jurul abstractului. Fără să intre în explicații de ordin tehnico-tactic, căpitanul echipei a dat vina pe… pauza competițională pentru înfrângere. „După părerea mea e și puțin ghinion, am avut ocazii de a înscrie, dar ne-am confruntat cu aceeași problemă de după pauza provocată de echipa națională. Odată ce nu ne antrenăm împreună e mai dificil, dar azi am avut și ghinion. Muncim la antrenamente și cu siguranță vom avea rezultate bune„, a spus Florin Tănase.

Astfel, vicecampioana rămâne doar cu un singur punct avans în fața lui CFR Cluj, însă echipa lui Dan Petrescu va juca duminică în București, cu Dinamo, și poate redeveni lider. „Da, ținem cu Dinamo! Sperăm să rămânem pe primul loc. Mergem la Plzen să câștigăm, sperăm să facem un meci bun și dacă vom avea ocazii să nu mai ratăm„, a comentat Tănase.

Publicat: 17 11. 2017, 23:02
Actualizat: 17 11. 2017, 23:03