Florin Tănase dârdâie după ce FCSB s-a îndepărtat și mai mult de liderul CFR Cluj: „Suntem la -10, suntem în Alaska!”. Ce spune despre meciul cu Sepsi

Florin Lucian Tanase saluta galeria dupa meciul de fotbal dintre Sepsi OSK Sfantu Gheorghe si FCSB, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Sepsi Arena din Sfantu Gheorghe, duminica 19 decembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Diferența față de liderul CFR Cluj s-a mărit la 10 puncte după ce FCSB nu a reușit decât un egal cu Sepsi, 0-0, iar căpitanul Florin Tănase spune că echipa e ca în frigul din Alaska.

FCSB va ierna la „-10”, cu toate că în acest sezon visa din nou la titlul de campioană. Elevii lui Toni Petrea nu au reușit decât un rezultat de egalitate în compania lui Sepsi Sf. Gheorghe, 0-0, iar diferența față de liderul CFR Cluj s-a mărit la 10 puncte.

Florin Tănase recunoaște că FCSB se poate considera norocoasă cu acest punct obținut în deplasare, după ce marile ocazii ale partidei le-au aparținut gazdelor.

Florin Tănase, mulțumit de egalul cu Sepsi

Florin Tănase este conștient că Sepsi ar fi putut să câștige acest meci, astfel că s-a declarat mulțumit de rezultatul de egalitate obținut de FCSB. Covăsnenii au evoluat cu dezinvoltură și doar paradele extraordinare ale portarului Ștefan Târnovanu au făcut ca tabela să rămână nemodificată până la fluierul de final.

„Nu am reușit să continuăm seria victoriilor. E până la urmă un punct câștigat în deplasare în fața unei echipe cu experiență și a unui public numeros. E bine că nu am pierdut.

Probabil că dacă reușeam eu să marchez în prima repriză altfel ar fi decurs meciul. Am lovit mingea prea jos și nu am reușit să o direcționez spre poartă.

E fotbal, poți să te încurci cu oricine. Și în prima repriză au avut, dar în a doua repriză au avut ocazii mari! Dacă ne luăm după ocazii, e bun și un punct. Suntem la -10, suntem în Alaska!”, a declarat Florin Tănase.

Fotbalistul lui FCSB a recunoscut că dacă va avea de ales între bani mai mulți obținuți într-un campionat ascuns de ochii lumii și prezența la echipa națională, aspectul financiar va cântări decisiv în alegerea sa.

Publicat: 19 12. 2021, 23:42
Actualizat: 19 12. 2021, 23:44