Florin Lovin: „L-am ajutat pe Șumudică să nu-și dea demisia”

Jucătorul echipei Concordia Chiajna, Florin Lovin, a declarat, la finalul partidei câștigate în deplasare, scor 2-1 (2-1), în fața formației CSMS Iași, că prin acest succes, împreună cu ceilalți colegi, l-a ajutat pe antrenorul Marius Șumudică să nu-și de demisia, transmite corespondentul MEDIAFAX.

A fost un derby al salvării de la retrogradare.Un fel de «SteauaDinamo», la nivelul declarațiilor celor doi antrenori. Noi am jucat în acest meci pentru antrenorul nostru. L-am ajutat pe Șumudică să nu-și dea demisia! Cel puțin asta a fost impresia noastră în această săptămână, că dacă vom pierde la Iași va demisiona. Merită din plin acest succes. Dacă am fi pierdut, am fi pierdut contactul cu restul plutonului și ar fi fost foarte dificil să ne mai revenim„, a spus Florin Lovin.

Și managerul general al Concordiei Chiajna, Narcis Răducan, a precizat că această victorie se datorează lui Șumudică: ”A fost un meci foarte important pentru noi. S-a simțit o oarece încordare la nivelul băncii tehnice. Noi am avut și avem în continuare încredere în Șumudică. Această victorie este meritul lui. Sincer, am avut ceva emoții când am văzut că a fost delegat arbitrul Dragoș Istrate, pentru că nu mai conduseseun meci de mult. Mă bucur că nu au fost probleme. Penalty-ul acordat împotriva noastră a fost corect„.

Formația CSMS Iași a fost învinsă, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), de echipa Concordia Chiajna, în primul meci al etapei a IX-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de Crețu ’19 pentru gazde și Pena ’26 și Welington ’36 pentru oaspeți.

În minutul 41, Alexandru Crețu a ratat un penalti acordat de centralul Dragoș Istrate pentru un fault al lui Dyulgerov la Coșereanu.

La golul de 1-1, Pena a șutat de la marginea careului, iar Grahovac a scăpat mingea în poartă.

De la CSMS Iași a fost eliminat în minutul 90+4 Olah, pentru cumul de cartonașe galbene.

Publicat: 27 09. 2014, 10:18
Actualizat: 27 09. 2014, 10:19