FCSB poate scăpa de un adversar periculos la meciul cu CSM Poli Iași. Omul pe care pusese ochii Becali s-a accidentat și e incert

Internaționalul albanez al echipei CSM Poli Iași, Kamer Qaka, riscă să rateze meciul pe care echipa lui Flavius Stoican îl va disputa în deplasare, cu FCSB, duminică, 1 aprilie, de la ora 20:45, în etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1.

Titular în amicalul pe care prima reprezentativă a Albaniei l-a susținut pe teren propriu, în compania Norvegiei (scor 0-1), Qaka s-a accidentat și a fost înlocuit cu puțin timp înainte de pauză. Tânărul mijlocaș al Iașiului a făcut un RMN în Albania, după meci, iar rezultatul nu este chiar atât de îngrijorător pentru ieșeni.

Conform președintelui Adrian Ambrosie, Qaka are șanse să joace în meciul cu FCSB, dar decizia aparține antrenorului Flavius Stoican.

„Qaka a primit o lovitură în genunchi în prima repriză a amicalului cu Norvegia, iar în finalul primei reprize a fost înlocuit. Păcat, pentru că avusese o evoluție bună. Am vorbit cu el la telefon, a efectuat un RMN imediat după meci, iar veștile sunt destul de bune, în sensul că accidentarea nu este gravă. El va ajunge miercuri seară în Iași și vom vedea cum se simte. Din păcate, el a devenit incert pentru meciul cu FCSB”, a declarat președintele Adrian Ambrosie.

În schimb, antrenorul Flavius Stoican are motive de bucurie privind starea de sănătate a altor doi jucători importanți, care au ratat ultimele meciuri din motive medicale. Andrei Sin și Ovidiu Mihalache s-au refăcut complet și vor putea evolua din primul minut contra echipei pregătite de Nicolae Dică.

Alexei Koșelev, titular cu Coasta de Fildeș, la Paris

Rezerva lui Denis Rusu la Iași, în ultimele meciuri, portarul moldovean Alexei Koșelev a fost titular în amicalul de lux pe care Republica Moldova l-a susținut în compania selecționatei Coastei de Fildeș, marți seară, la Paris.

Naționala africană s-a impus cu scorul de 2-1, într-un meci în care Koșelev a fost integralist. Convocat pe lista preliminară a Moldovei pentru acest meci, Denis Rusu nu a prins lotul final care a făcut deplasarea la Paris.

La rândul lor, Kizito și Jagodinskis au fost titulari în meciurile amicale pe care Uganda și Letonia le-au susținut în această săptămână.

Publicat: 29 03. 2018, 08:58
Actualizat: 29 03. 2018, 08:59