FCSB, fără lider în derby-ul cu CFR!? Dezvăluirile lui Dică: ce s-a întâmplat la pauza meciului cu Viitorul

Mihai Pintilii (33 de ani) a rezistat doar 45 de minute pe teren în victoria FCSB-ului, 2-1 cu Viitorul în prima etapă a play-off-ului, iar finalul meciului de pe Arena Națională l-a găsit pe Nicolae Dică (37 de ani) dezvăluind motivul pentru care și-a schimbat liderul echipei încă de la pauză.

Dacă inițial s-a crezut că introducerea lui Ovidiu Popescu în locul lui Mihai Pintilii a fost o măsură de precauție luată de Dică, pentru a-l proteja pe cel mai bun închizător al echipei de o eventuală accidentare care să-l scoată din joc pentru derby-ul cu CFR, de la finalul săptămânii, lucrurile au stat puțin diferit, iar Pintilii a ieșit din cauza unei probleme fizice pe care o resimțea deja. A spus-o Dică, la finalul celor 90 de minute, când a transmis că mijlocașul echipei naționale a suferit o contractură, motiv pentru care chiar Pintilii nu a mai vrut să riște să mai stea pe teren și în partea a doua, în condițiile în care scorul era deja 2-0: „La pauză mi-a cerut schimbare, pentru că a simțit ceva la picior și de aceea l-am schimbat. Probabil are o contractură, vom vedea zilele următoare”, a spus Dică, la microfonul Digi Sport.

Derby-ul CFR – FCSB se va juca duminica viitoare, în Gruia, de la ora 20:45. Înaintea confruntării directe, clujenii au un avans de două puncte în fața rivalilor din București, după ce ambele echipe au câștigat cu același scor, 2-1, primele meciuri din play-off, cu CSM Poli Iași, respectiv Viitorul.

Publicat: 12 03. 2018, 11:44
Actualizat: 12 03. 2018, 11:45