FCSB – Academica Clinceni 2-2 | Roș-albaștrii au ratat ocazia de a reveni pe primul loc, după ce Sepsi a încurcat-o pe CFR Cluj!

Tănase (în roșu) a marcat în partida cu Clinceni de la punctul cu var
Vezi galeria foto - 19 poze

FCSB a deschis scorul în minutul 21, când Darius Olaru a trimis în poarta ilfovenilor, cu un șut din întoarcere, după o pasă a căpitanului Florin Tănase.

După doar cinci minute, Academica Clinceni a restabilit egalitatea, prin lovitura de cap a lui Andrei Cordea, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Adi Popa.

Lovitura de grație a venit după alte zece minute, în minutul 36, când Raul Rusescu a avut o execuție superbă, ca în vremurile bune, din marginea careului de 16 metri, prin care l-a învins pe portarul Andrei Vlad și a dus-o pe Academica Clinceni în avantaj.

Totuși, FCSB a restabilit din nou egalitatea la Giurgiu, în minutul 56, când Florin Tănase a transformat o lovitură de la 11 metri, apărată inițial de către portarul Andrei Ureche, însă repetată din cauza faptului că acesta nu a stat cu un picior pe linia porții.

Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, iar FCSB a rămas pe locul secund în Liga 1, cu 44 de puncte, la un punct în spatele liderului CFR Cluj, care s-a încurcat în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 0-1. De cealaltă parte, Academica Clinceni este în continuare pe locul 6, ultimul din play-off, cu 26 de puncte.

FINAL: FCSB – Academica Clinceni 2-2

Min. 90+3: Final de meci la Giurgiu!

Min. 90+1: Ureche respinge incredibil de pe linia porții, iar jucătorii de la FCSB cer disperați validarea unui presupus gol.

Min. 85: Dublă schimbare la Academica Clinceni: ies Cordea și Rusescu, intră Pashov și Markovic.

Min. 77: O nouă schimbare la Clinceni: iese Adi Popa, intră Pîrvulescu.

Min. 72: Dublă schimbare la Academica Clinceni: ies Cebotaru și Chandarov, intră Cristi Tănase și Moulin.

Min. 71: Bilali îl faultează pe Olaru și vede cartonașul galben.

Min. 56: GOOOL FCSB! Florin Tănase transformă cel de-al doilea penalty!

Min. 55: Ureche apără, însă lovitura de la 11 metri se repetă, pentru că portarul nu a stat cu un picior pe linia porții!

Min. 54: Patriche îl faultează pe Tănase în careu, într-un duel al căpitanilor, iar arbitrul acordă penalty pentru FCSB.

Min. 46: Se reia partida! Dublă schimbare la FCSB: intră Straton și Oaidă, ies Vlad, respectiv Vînă.

Min. 45+2: Pauză la Giurgiu!

Min. 36: GOOOL ACADEMICA CLINCENI! Raul Rusescu execută superb din marginea careului de 16 metri, direct în poarta fostei sale echipe și nu se bucură la gol.

Min. 28: Olaru scapă din marcaj și încearcă o lovitură de cap din fața porții, însă mingea trece peste poarta ilfovenilor.

Min. 26: GOOOL ACADEMICA CLINCENI! Cordea înscrie cu capul din fața porții, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Adi Popa!

Min. 21: GOOOL FCSB! Tănase pasează pentru Olaru în marginea careului de 16 metri, iar acesta trimite pe jos și îl învinge pe Ureche!

Min. 3: Andrei Vlad cere intervenția echipei medicale, fără a fi fost faultat. Acesta poartă discuții cu medicul echipei, însă rămâne în poarta lui FCSB. Totuși, Toni Petrea îl trimite la încălzire pe Cătălin Straton.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

FCSB: Vlad – Crețu, Haruț, I. Cristea, Radunovic – Vînă, Ov. Popescu, D. Olaru – Moruțan, Fl. Tănase, Oct. Popescu
Rezerve: Straton, Simion, Nedelcu, Buziuc, Șerban, Perianu, Oaidă, Istrate, Niță
Antrenor: Toni Petrea

Academica Clinceni: Ureche – F. Achim, Bilali, Patriche, Dobrescu – Cascini, Cebotaru – Ad. Popa, Chandarov, Cordea – R. Rusescu
Rezerve: Vâlceanu, Gardoș, Pashov, Moulin, C. Tănase, Markovic, Ventura, Pîrvulescu, Longher
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: „Marin Anastasovici” (Giurgiu)
Arbitru: Florin Chivulete / Asistenți: Andrei Constantinescu, Mihai Marica

Înaintea acestei confruntări, FCSB se află pe locul secund, cu 43 de puncte, la două puncte în spatele liderului CFR Cluj, motiv pentru care roș-albaștrii au nevoie de o victorie pentru a se menține în lupta pentru titlu.

De cealaltă parte, Academica Clinceni ocupă locul 6, ultimul din play-off, cu 25 de puncte, și vine după o victorie contra Universității Craiova și o înfrângere în fața liderului CFR Cluj.

Publicat: 10 05. 2021, 23:24
Actualizat: 10 05. 2021, 23:26