FC Voluntari – UTA 2-1, în etapa a 21-a din Liga 1 | Ilfovenii întorc rezultatul și își consilidează locul pe podium!

Fotbalistii voluntareni se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre FC Voluntari si UTA Arad, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, vineri 17 decembrie 2021. © FOTO:Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES

FC Voluntari și UTA Arad s-au întâlnit vineri seară, în cadrul etapei cu numărul 21 din Liga 1, pe Stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari, iar ilfovenii au învins cu scorul de 2-1.

Arădenii au deschis scorul destul de repede, în minutul 16, prin reușita lui Miculescu, după ce atacantul a scăpat singur cu portarul ilfovenilor.

La ultima fază a primei reprize, Nemec a restabilit egalitatea, cu un gol marcat din careul mic, stabilind astfel rezultatul primei părți a meciului, 1-1.

În partea a doua a jocului, ilfovenii au înscris prin Briceag, în minutul 76, după o centrare foarte bună a lui Ion Gheorghe, și au întors astfel rezultatul și au închis jocul la scorul de 2-1.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari își consolidează locul pe podium, rămâne pe poziția a treia, cu 37 de puncte, având un avans de patru puncte față de urmăritoarea FC Botoșani, care are însă cu un meci mai puțin.

De cealaltă parte, UTA Arad rămâne pe locul 9, cu 27 de puncte, și bifează a opta partidă fără victorie în Liga 1.

FINAL: FC Voluntari – UTA 2-1

Min. 90: Final de meci la Voluntari!

Min. 84: Mută și UTA: ies Passaglia și Miculescu, intră Isac și Mercioiu.

Min. 83: Schimbare la Voluntari: iese Nemec, intră Achim.

Min. 76: GOOOL FC VOLUNTARI! Ilfovenii preiau conducerea, după Ion Gheorghe a centrat foarte bine pentru Briceag, care a trimis direct în poarta arădenilor.

Min. 70: Schimbare la UTA: intră Antal, iese Dangubic.

Min. 69: Încă o schimbare la FC Voluntari: iese Rață, intră Lopes.

Min. 59: Schimbare la FC Voluntari: iese Meleke, intră Tavares.

Min. 54: Ocazie pentru arădeni! Passaglia șutează foarte bine însă mingea nimerește bara!

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+1: Pauză la Voluntari!

Min. 45: GOOOL FC VOLUNTARI! Nemec restabilește egalitatea, după o intervenție din interiorul careului mic.

Min. 35: Ocazie pentru Voluntari! Droppa șutează puternic din interiorul careului, însă mingea este deviată și iese în afara terenului.

Min. 27: Meleke șutează către poartă, însă Iacob reține balonul.

Min. 19: Cristian Costin irosește o mare ocazie de a marca și scorul rămâne în favoarea arădenilor.

Min. 16: GOOOOL UTA! Miculescu scapă singur cu portarul printre doi adversari și deschide scorul la Voluntari!

Min. 1: A început partida!

FC VOLUNTARI: Popa – Veiga, Tamaş, Armaş, Briceag – Meleke, Droppa – Veiga Lopes, Raţă, Gheorghe – Nemec
REZERVE: Angelov, Costin, Fulop, Golan, Ilie, Merloi, Rîmniceanu, Tavares, Vlad
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

UTA ARAD: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Şliakov – Passaglia, Batha – Miculescu, Roger, Ubbink – Dangubic
REZERVE: Balauru, Buştea, Dima, Ilie, Isac, Medjimorec, Mercioiu, Antal
ANTRENOR: Laszlo Balint

Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica) / Asistenți: Filip Alexandru (Constanţa), Necula Mihaita (Bucureşti)

Publicat: 17 12. 2021, 22:22
Actualizat: 17 12. 2021, 22:25