FC Voluntari – CS U Craiova 0-2! Ganea, trei meciuri consecutive fără victorie. Oltenii sunt pe loc de Europa League

Cu doar un punct obținut în ultimele trei meciuri, CS Universitatea Craiova a avut prilejul de a inaugura arena Voluntariului, care poartă numele actualului selecționer, Anghel Iordănescu. Față de ultimele meciuri, primul „11″ al Craiovei s-a transformat, din cauze diverse: accidentarea lui Straton i-a prilejuit, debutul lui Laurențiu Popescu, forma slabă a lui Achim și nereușita reprofilării lui Popov l-au readus pe Dumitraș ca fundaș dreapta, Băluță a rămas titular ca și la Ploiești, dar nu datorită formei sale, ci fiindcă Măzărache nu e prolific și Ivan a fost împins atacant, lângă Nuno Rocha.

Acka și Vătăjelu s-au autoaccidentat

Deși când a prefațat meciul Acka vorbea de protejarea lui Popescu la debut, ivorianul a fost aproape să-i strice primul meci încă din start portarului de 19 ani. Încercând să-l dribleze pe Grigore ca ultim apărător, ivorianul a căzut, dar Laurențiu Popescu a avut noroc la prima intervenție, mingea sărindu-i în brațe. A fost însă faza care l-a scos din joc pe stoperul de 25 de ani, acesta accidentându-se ca și anul trecut, în Gruia, în urma unei complicări în defensivă, atunci Vătăjelu greșind. Ocazia a fost una fortuită, fiindcă Universitatea a fost cea care a avut în prima repriză permanent inițiativa, avantajată și de suprafața de joc, una impecabilă, în ciuda ploii căzute în ultimele zile. La prima fază periculoasă a alb-albaștrilor, Țâru a ratat intervenția pe lansarea lui Madson, dar Ivan, scăpat singur în careul advers, a fost complet neinspirat. Dumitraș, Ivan și Zlatinski au avut pe rând lovituri libere din preajma careului, dar nu le-au gestionat deloc în favoarea echipei. Apoi, Nuno Rocha a fost servit de Băluță, însă fiindcă nu folosește piciorul stâng capverdianul a forțat reluarea cu dreptul, total aiurea. Băluță a insistat însă cu mingile către Rocha și o lansare din propria jumătate i-a prilejuit golgheterului Craiovei un sprint decisiv, încheiat cu mult așteptatul șut cu dreptul, în colțul lung. Cel mai bun jucător al primei reprize, Alex Băluță, a avut și el ocazia sa, la capătul unei faze cursive, dar șutul pe colțul scurt l-a găsit prompt pe respingere pe moldoveanul Calancea. Tot Băluță a tras și primul șut al părții secunde, dar și atunci portarul advers a fost pe direcția mingii.

Popescu a apărat un penalty la debut

Ghinioanele au continuat și în partea secundă pentru craioveni cu a doua autoaccidentare, Vătăjelu suferind o entorsă după ce a călcat greșit în timp ce urmărea o minge. Știința putea avea un final liniștit dacă nu rata trei ocazii imense în interval de două minute. Bancu a scăpat singur, dar nu i-a ieșit driblingul în fața lui Calancea, Ivan a apărut pe  respingere, ca în faza golului pe care l-a înscris la Chiajna, anul trecut, însă finalizarea n-a fost la fel de precisă ca atunci, deși poarta era goală. În faza următoare, Zlatinski l-a găsit ideal pe Rocha în 6 metri, dar acesta a ratat dubla, nimerindu-l pe goal-keeper-ul gazdelor. Cea mai mare ocazie creată de Volutari a venit în minutul 82, când nou-intratul Filippov a tras pe lângă poartă din poziție bună. Pe final, gazdele au  forțat pe partea lui Dumitraș, obținând mai multe cornere, la care apărarea Craiovei s-a zgâlțâit, dar a rezistat. Alb-albaștrii și-au găsit liniștea abia în minutul 88, când Bancu a marcat după o acțiune personală, în care a driblat ingenios și a tras cu dreptul pe colțul scurt.

Finalul avea să-i încununeze debutul lui Laurențiu Popescu, cel care a apărat cu o mască de protecție pe față. Portarul de 19 ani l-a faultat în prelungiri pe Spahija, , însă imediat a venit intervenția perfectă la penalty-ul executat de Vlad Achim. Craiova termină cu victorie fără gol primit, egalând Iașiul în fruntea ierarhiei play-out-ului.

Publicat: 25 04. 2016, 19:31
Actualizat: 25 04. 2016, 19:50