FC Voluntari – Astra 1-2! Budescu a marcat, probabil, cel mai frumos gol al sezonului!

Astra a strâns 23 de puncte în urma victoriei de la Voluntari și se menține în lupta pentru ocuparea unui loc de play-off. Giurgiuvenii veneau după două înfrângeri consecutive în campionat, cu ACS Poli Timișoara și CFR Cluj.

Prima repriză a partidei de la Voluntari s-a derulat fără a fi consemnate mari ocazii de gol. Oaspeții au dominat, însă fără a-și vrea situații importante. La pauză, Șumudică a efectuat două schimbări ce aveau să se doveadească extrem de inspirate.

Budescu a deschis scorul în minutul 48, din lovitură liberă. Execuția fotbalistului Astrei poate fi considerată drept cea mai frumoasă reușită a acestui sezon de Liga 1. Cinci minute mai târziu, Teixeira (celălalt jucător introdus la pauză) a majorat diferența pentru giurgiuveni din pasa aceluiași Budescu.

Pentru Voluntari a redus din diferență Petre Ivanovici, în minutul 63. Interesant este faptul că nici Ivanovici nu s-a numărat printre titulari: el a fost introdus pe teren de Florin Marin în minutul 32 în locul accidentatului Lazăr.

Echipele de start:

FC Voluntari: Balauru – Acsinte, Spahija, Balaur, Filipov – Lazăr, Novac – Marinescu, Cernat, Căpățână – Bălan
Rezerve: Bornescu, Leasa, Cazan, Lungu, Popadiuc, Ivanovic

Astra: Silviu Lung jr – A.Stan, Alves, Săpunaru, Junior Morais – Boubacar, Seto – A.Ioniță, Kortzorg, Nicoară – Alibec
Rezerve: Gavrilaș, Budescu, Moise, Oros, Lovin, Teixeira

FC Voluntari – Astra este prima partidă a zilei în Liga 1, confruntare programată să înceapă la ora 14:00.

Ilfovenii sunt pe locul 9 în clasament și au cu două puncte mai mult decât echipa lui Șumudică. În ultimele patru etape, trupa condusă de Florin Marin a înregistrat un singur eșec: înfrângerea cu Dinamo, scor 1-2.

De partea cealaltă, Astra este pe locul 10, cu 20 de puncte, iar giurgiuvenii sunt în pericol de a pierde play-off-ul. Astra este în acest moment la nouă puncte în spatele lui Dinamo, echipă clasată pe ultimul loc de play-off, și are nevoie de victorii pe linie pentru a spera la o clasare între primele șase la finalul sezonului regulat.

Meciul din tur dintre cele două formații s-a încheiat la egalitate, scor 1-1: Budescu a marcat pentru Astra și Marinescu pentru Voluntari.

Publicat: 04 12. 2016, 15:52
Actualizat: 04 12. 2016, 15:56