FC U Craiova – UTA Arad 1-1, în etapa 27 din Liga 1 | Arădenii scot un punct în prelungirile partidei din Bănie!

Desley Ubbink, de la UTA Arad, in meciul de fotbal dintre echipele UTA Arad si FC U Craiova din etapa a XI-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Francisc Neuman din Arad, duminica, 17 octombrie 2021. CIPRIAN PETCUT / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 6 poze

FC U Craiova și UTA Arad s-au întâlnit vineri, în cadrul etapei cu numărul 27 din Liga 1, în Bănie, și au remizat, scor 1-1.

După o primă repriză liniștită, fără gol marcat, FC U Craiova a deschis scorul în minutul 56, prin lovitura de cap a lui Andrea Compagno.

După mai multe ocazii și numeroase parade ale portarului Robert Popa, UTA a restabilit egalitatea în primul minut din prelungiri, printr-un șut puternic al lui Ongaro, din interiorul careului.

Astfel, UTA a scos un punct pe finalul partidei din Bănie.

În urma acestui rezultat, UTA se clasează pe locul 9 în clasamentul Ligii 1, cu 34 de puncte, în timp ce FC U Craiova urcă pe locul 12, cu 27 de puncte.

FINAL: FC U Craiova – UTA Arad 1-1

Min. 90+4: Final de meci în Bănie!

Min. 90+1: GOOOL UTA! Ongaro înscrie puternic din interiorul careului și restabilește egalitatea în Bănie.

Min. 87: Mută și oltenii: iese Bauza, intră Sidibe.

Min. 87: Schimbare la UTA: iese Batha, intră Laukzemis.

Min. 86: Ubbink trimite mingea în poarta oltenilor, însă arbitrul fluierase deja un fault în atac și golul este anulat.

Min. 73: Batha îl faultează pe Bauza și vede cartonașul galben.

Min. 71: Mută și UTA Arad: ies Isac și Otele, intră Mercioiu și Vorobjovas.

Min. 70: Dublă schimbare la FC U Craiova: intră Paramatti și Marquet, ies Negru și Asamoah.

Min. 65: Portarul Popa are o nouă intervenție salvatoare! Ubbink șutează puternic de la distanță, dar olteanul este pe fază și trimite în corner.

Min. 64: Schimbare la UTA: iese Minculescu, intră Ongaro.

Min. 63: Van Durmen îl faultează pe Vukcevic și vede cartonașul galben.

Min. 56: GOOOL FC U CRAIOVA! Compagno trimite cu capul direct în poarta arădenilor și deschide scorul în Bănie.

Min. 49: Isac șutează spre poartă, însă Popa este atent și respinge.

Min. 46: S-a reluat partida! Fără motificări după pauză!

Min. 45: Pauză în Bănie!

Min. 33: Bălan reia cu capul din centrarea lui Baeten, însă portarul Iacob respinge și îi salvează pe arădeni.

Min. 20: Otele pătrunde în careu și șutează, însă Popa îi salvează pe olteni.

Min. 16: Dangubic șutează din careu, însă mingea trece pe lângă poartă!

Min. 4: Bălan primește în careu, însă acesta trimite pe lângă poartă!

Min. 2: Baeten trimite către poartă, însă poartarul arădenilor intervine foarte bine.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

FC U Craiova: R. Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Bușu – Baeten, Asamoah, Van Durmen – Bauza – Compagno, Bălan
Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, D. Albu, Blidar, Pop, C. Abu, Marquet, Ondaan, Sidibe
Antrenor: Nicolo Napoli

UTA Arad: Fl. Iacob – Vukcevic, Baravykas, Benga, Medimorec – Batha, Isac – Ubbink, Miculescu, Otele – Dangubic
Rezerve: Balauru, Dima, Pătlăgică, Mercioiu, Laukzemis, Vorobjovas, Ongaro, Herzdac
Antrenor: Ionuț Badea

Stadion: Complex Sportiv Craiova
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / Asistenți: Tunyogi Ferencz (Zalău), Marchidanu Marius Cristian (Brăila)

Publicat: 18 02. 2022, 19:22
Actualizat: 18 02. 2022, 19:24