FC U Craiova 1948 – UTA Arad 1-0. Oltenii își asigură matematic rămânerea în Liga 1

Meciul de fotbal dintre FC U Craiova 1948 si UTA Arad, contand pentru Liga 1 Play-Out Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 01 mai 2022. © FOTO:Catalin Ciupureanu/SPORT PICTURES

FC U Craiova 1948 și UTA Arad s-au întâlnit astăzi în etapa cu numărul 7 a play-out-ului Ligii 1, oltenii reușind să se impună cu scorul de 1-0.

Datorită acestei victorii, formația lui Nicolo Napoli a trecut în clasament peste adversara din această seară, dar s-a și salvat matematic de la retrogradare.

Prima repriză a fost echilibrată cu ocazii de ambele părți. Golul a venit însă în repriza a doua când Batten a executat o lovitură liberă în minutul 50, iar Kovacic a trimis perfect, cu piciorul, în poarta arădenilor. „Bătrâna Doamnă” a avut mai multe șanse să egaleze, însă scorul până la final a rămas 1-0 pentru olteni.

FC U Craiova 1948 – UTA Arad 1-0

Min 90: Final de meci.

Min 60: Otele îi trimite lui David Miculescu mingea, însă tânărul mijlocaș trimite mult peste poarta care era goală.

Min 50: GOOOL FC U CRAIOVA 1948! Batten execută o centrare din lovitură liberă, iar Kovacic trimite perfect cu piciorul în poarta arădenilor.

Min. 47: Compagno trimite din voleu direct în brațele portarului Balauru

Min. 46: A început a doua repriză

Min. 45: Pauză pe stadionul „Ion Oblemenco”, scor 0-0.

Min. 45: Ubbink trange în bară, iar mingea sare la el. Mijlocașul trage pentru a doua oară, însă Popa respinge.

Min. 21: Otele face o cursă senzațională, dar portarul Popa are un refelex pe măsură.

Min. 13: Asamoah trimite un șut de la 11 metri, dar portarul arădenilor respinge de pe linia porții.

Min. 1: Compagno scapă singur cu portarul Iacob, dar goalkeeper-ul arădenilor respinge.

Min. 1: A început meciul.

Cele două sunt vecine de clasament, fiind despărțite de doar un singur punct, UTA având 29 de puncte, iar formația lui Nicolo Napoli 28.

În campionatul regulat, UTA a reușit să se impună în turul disputat pe arena din Arad, în timp ce în returul de pe „Ion Oblemenco” cele două formații au încheiat la egalitate.

Ambele echipe sunt ca și salvate de la retrogradare, iar acum se luptă pentru locurile fruntașe ce duc la barajul pentru Conference League.

Partida a putut fi urmărită la TV pe Digi Sport 1, Orange Sport, Prima Sport, dar și Live Video Online pe www.prosport.ro.

FCU Craiova 1948 – UTA Arad, echipele de start:

FCU CRAIOVA: Popa – Negru, Kovacic, Paramatti – Huyghebaert – Asamoah, Achim – Baeten, Bauza, Van Durmen – Compagno
ANTRENOR: Nicolo Napoli

UTA ARAD:  Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Medimorec, Șliakov – Vorobjovas, Batha, Ubbink – Miculescu, Laukzemis, Otele
ANTRENOR: Ionuț Badea

Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova
Arbitru: Costreie Sorin (Buftea) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Bobe Ionuţ Marius (Bucureşti)

Publicat: 01 05. 2022, 20:05
Actualizat: 01 05. 2022, 21:05