FC Hermannstadt – Astra 0-2. Llullaku și Erico îi strică debutul lui Miriuță! Alibec, pasă de gol

FC Hermannstadt – Astra Giurgiu 0-2 (Llullaku 60 pen, Erico 74)

Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz – Company, Mijuskovic, Dandea, Pamfile – Antonov, Dâlbea, Curtean – Petrescu, Tsoumou, Nkololo
  • Rezerve: Niga – Pîrvulescu, Halkiadakis, Serediuc, Rusu, Blănaru, Stoica
  • Astra: Lazar – Belu, Erico, Cestor, Trușescu – Biceanu, Koukou – V. Gheorghe, Begue, Llullaku – Alibec
  • Rezerve: M. Santos – Moise, Butean, Bejan, N. Roșu, Zoua, Bahamboula

Minutul 90+3: Final de meci! Debut cu înfrângere pentru Vasile Miriuță pe banca formației din Sibiu.

Minutul 74: GOOOOOOOOOL ASTRA! Denis Alibec centrază în careu, din corner, iar Erico profită de o ieșire greșită a lui Căbuz, pune capul și înscrie!

Minutul 60: GOOOOOOOL ASTRA! Llullaku înscrie din penalty, după un fault al lui Pamfile asupra lui Begue, în interiorul careului.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+1: Pauză!

Minutul 1: A început meciul!

Nou promovata FC Hermannstadt are un început modest în Liga 1. După primele 11 partide se situează pe locul 13, penultimul, cu 8 puncte, la egalitate cu ultima clasată, FC Voluntari. Sibienii nu au mai câștigat de 6 partide, lucru care a dus la demiterea lui Alexandru Pelici. Pe banca tehnică a fost instalat Vasile Miriuță, un om cu mai multă experiență în prima ligă. Dacă va debuta cu victorie, antrenorul va urca echipa sibiană pe locul 11, ceea ce înseamnă că Dinamo ar coborî pe loc retrogradabil.

Astra Giurgiu are un început bun de stagiune, dar în ultimele două meciuri a bifat și primele înfrângeri. Trupa lui Gigi Mulțescu se situează în acest moment pe poziția a 5-a, cu 17 puncte. O victorie i-ar duce pe locul 3, la 3 puncte de liderul momentului, CFR Cluj, 23 de puncte. După primele eșecuri, problemele au început să apară la nivelul conducerii. Potrivit Fanatik, patronul Ioan Niculae nu este mulțumit de randamentul lui Denis Alibec. „Dacă nu te vând în iarnă, va trebui să îți înjumătățesc salariul„, i-ar fi transmis omul cu banii de la Giurgiu.

Întâlnirea de azi este prima dintre cele două.

Publicat: 20 10. 2018, 17:52
Actualizat: 20 10. 2018, 17:53