FC Botoșani a publicat filmarea din spatele porții! Arbitrul FIFA Ovidiu Hațegan nu le-a dat moldovenilor un penalty cât casa în meciul cu Mioveni | VIDEO

Dario Bonetti reactioneaza in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si FC Voluntari, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, luni 19 iulie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FC Botoșani a publicat un video surprins din spatele porții în care se risipește orice fel de dubiu privind faza din finalul meciului cu CS Mioveni, când Ovidiu Hațegan ar fi trebuit să dicteze un nou penalty pentru oaspeți.

În minutul 90 al întâlnirii, când tabela indica 1-0 în favoarea argeșenilor, arbitrul Ovidiu Hațegan a acordat o lovitură de la 11 metri echipei din Botoșani. Richard Sila a tras pe colț, iar portarul Ducan a reușit să respingă. Același Sila a continuat faza și a fost la un pas să marcheze, dar a fost luat pe sus de brazilianul Guilherme Garutti, care nu a căutat nici pentru o secundă balonul.

FC Botoșani a postat pe contul oficial de facebook o filmare din spatele porții, unde se poate urmări dintr-un unghi perfect duelul dintre cei doi fotbaliști.

FC Botoșani are dovada: „A fost sau nu a fost fault?”

Asta i-au întrebat moldovenii pe suporteri când FC Botoșani a postat clipul video în care se observă fără dubiu că Garutti îl busculează pe Sila, astfel că arbitrul de centru Ovidiu Hațegan ar fi trebuit să dicteze un nou penalty pentru oaspeți. Acesta a fost însă mascat de un grup mare de jucători în acel moment, astfel că a lăsat jocul să continue.

Mai mult, fiind vorba despre o poziție de ultim apărător, despre o situație promițătoare de gol, dar și despre intensitatea intervenției, Garutti ar fi putut să vadă chiar și cartonașul roșu dacă arbitrul FIFA ar fi apreciat corect faza.

FC Botoșani a reușit în cele din urmă să marcheze în prelungirilie meciului, prin Racovițan, astfel că a plecat de la Mioveni cu un punct, rezultat 1-1.

Publicat: 24 10. 2021, 15:25