FC Botoșani – Sepsi 2-1 | Marius Croitoru îl învinge pe Leo Grozavu și se apropie la două puncte de locul 4

Andrei Tircoveanu, de la AFC Botosani, si Andres Dumitrescu, de la Sepsi OSK, in duel in timpul meciului de fotbal din etapa a XII-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Municipal din Sfantu Gheorghe, sambata, 05 decembrie 2020. ALEX NICODIM / MEDIAFAX FOTO

FC Botoșani și Sepsi Sfântu Gheorghe s-au întâlnit în cadrul etapei a cincea din play-off-ul Ligii 1, iar moldovenii s-au impus cu scorul de 2-1.

Scorul a fost deschis în minutul 15, prin reușita lui Hervin Ongenda, care a stabilit și rezultatul primei reprize, 1-0 pentru FC Botoșani.

În partea secundă a jocului, Fili, intrat la pauză, a dus scorul la 2-0 în minutul 49, după o pătrundere pe partea dreaptă și un șut la colțul lung.

După doar cinci minute, Sepsi a redus din diferență, după ce Patache a înscris în propria poartă la o acțiune de atac a covăsnenilor. Astfel, partida s-a încheiat la scorul de 2-1 pentru FC Botoșani.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani rămâne pe locul 5, însă se apropie la două puncte de Sepsi Sfântu Gheorghe, echipa de pe locul 4.

FINAL: FC Botoșani – Sepsi 2-1

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 81: Schimbare la Sepsi: intră Ștefănescu, iese Golofca.

Min. 73: Schimbare la FC Botoșani: iese Ongenda, intră Keyta.

Min. 72: Marius Croitoru protestează de pe margine și vede cartonașul galben.

Min. 67: Dublă schimbare la FC Botoșani: ies Patache și Camara, intră Șeroni și Roman.

Min. 62: Fili vede cartonașul galben, după un fault asupra lui Golofca.

Min. 56: Schimbare la Sepsi: iese Păun, intră Ninaj.

Min. 54: GOOOL SEPSI! Patache înscrie în propria poartă, după o acțiune a covăsnenilor! „Calm, calm”, strigă Marius Croitoru de pe margine.

Min. 49: GOOOL BOTOȘANI! Fili pătrunde în careu pe partea dreaptă, șutează la colțul lung și înscrie! Moldovenii majorează diferența!

Min. 46: Mută și FC Botoșani: intră Fili, iese Braun.

Min. 46: Dublă schimbare la Sepsi: ies Kovacs și Nouvier, intră Achahbar și Petrila.

Min. 46: Se reia partida!

Min. 45+1: Pauză la Botoșani!

Min. 45: Kovacs execută o lovitură liberă, însă Chindriș este atent și respinge cu capul din fața porții.

Min. 41: Ocazie pentru Botoșani! Braun pasează foarte bine pentru Ongenda, în marginea careului, care înaintează și încearcă un șut, însă este blocat de portarul Niczuly.

Min. 38: Florescu îl faultează pe Ștefan și vede cartonașul galben!

Min. 34: Ongenda vede cartonașul galben!

Min. 23: Schimbare la Sepsi: iese Csiszer, intră Aganovic.

Min. 15: GOOOL BOTOȘANI! Patache pasează foarte bine pentru Ongenda în marginea careului, iar francezul înaintează și șutează peste portarul Niczuly și deschide scorul la Botoșani!

Min. 12: Schimbare la FC Botoșani: iese Caia, intră Camara.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

FC Botoșani: Pap – Braun, Chindriș, Meleke, Țigănașu – Papa, Rodriguez, Florescu – Patache, Caia, Ongenda
Rezerve: Hankic – Askovski, Camara, Fili, Keyta, Racovițan, Roman, Șeroni, Tîrcoveanu
Antrenor: Marius Croitoru

Sepsi: Niczuly – Csiszer, Bouhenna, Mitrea, Păun – Kovacs, Vașvari, Ștefan – Golofca, Safranko, Nouvier
Rezerve: Fernandez – Achahbar, Aganovic, Dumiter, Fofana, Ninaj, Petrila, Purece, Ștefănescu
Antrenor: Leo Grozavu