FC Botoșani – Gaz Metan 0-0. Meci cu patru eliminări în Moldova

FC Botoșani a remizat pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, scor 0-0, miercuri, în etapa a 18-a din Liga 1.

În urma acestui rezultat, Gaz Metan Mediaș se află pe locul patru în clasament, cu 31 de puncte, iar FC Botoșani se află pe poziția a șaptea, cu 25 de puncte. Medieșenii au o serie de 12 meciuri fără înfrângere în toate competițiile, în timp ce botoșănenii n-au mai înregistrat o victorie de patru partide.

• Botoșani: Iliev – Dimitrov, Miron, Cucu (Burcă 54′), Mușat – Vașvari, Bordeianu (Roman 43′) – Golofca, Willie Barbosa, Astafei – Matulevicius (Elek 61′). Antrenor: Leo Grozavu.
  • Mediaș: Pleșca – Crețu, Susnjar, Trtovac (Cristea 78′), Rugasevic – Bic, Zaharia, Danci (Munteanu 73′) – Romeo, Eric (Axente 83′), Llullaku. Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonașe galbene: Golofca 25′, 57′, Willie 52′, Elek 90+1′ / Munteanu 75′, Zaharia 87′, 90+3′, Romeo 90+3′.

Cartonașe roșii: Miron 47′, Golofca 57′ / Susnjar 50′, Zaharia 90+3′.

Arbitri: Marius Avram (București), Mircea Orbuleț (București), Vlad Bârleanu (București), rezervă: Iulian Dima (București).

Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca), Ion Craiu (București).

Stadion: „Municipal”, Botoșani.

FC Botoșani – Gaz Metan 0-0

• FC Botoșani: Iliev – Dimitrov,   Miron, Cucu, Mușat – Vașvari, Bordeianu –   Golofca, Willie Barbosa, Astafei – Matulevicius
  • Gaz Metan: Pleșca – Crețu,   Susnjar, Trtovac, Rugasevic – Bic,   Zaharia, Danci – Romeo, Eric, Llullaku

Minutul 90+3! ROȘU GAZ METAN! Zaharia îl faultează din spate pe Willie Barbosa, vede al doilea galben și pleacă și el la cabine.

Minutul 57: ROȘU BOTOȘANI! Golofca simulează, vede al doilea cartonaș galben și este eliminat de arbitrul Marius Avram.

Minutul 50: ROȘU GAZ METAN! Susnjar îl lovește fără minge pe Astafei, Marius Avram vede gestul fundașului și-l elimină direct.

Minutul 48: ROȘU BOTOȘANI! Miron este eliminat direct după ce-l oprește pe Llullaku din postura de ultim apărător.

FC Botoșani – Gaz Metan, ora 17:30, este cea de-a doua confruntare a zilei în Liga 1.

FC Botoșani poate profita de derby-ul dintre Dinamo și Steaua, meci programat la ora 20:30, pentru a urca pe loc de play-off. Dacă echipa lui Grozavu câștigă partida contra ardelenilor, iar dinamoviștii pierd contra Stelei, moldovenii vor trece pe locul șase.

De partea cealaltă, Gaz Metan se află pe locul 5 înaintea meciului, cu 30 de puncte, și în funcție de jocul rezultatelor o poate egala pe Viitorul care se află în acest moment pe poziția a doua.

În tur, meciul dintre cele două formații s-a încheiat cu o remiză, scor 0-0.

Publicat: 30 11. 2016, 17:11
Actualizat: 30 11. 2016, 20:19