FC Botoșani – CFR Cluj 3-1. Moldovenii, victorie la primul meci al sezonului

FC Botoșani a câștigat, sâmbătă, meciul disputat pe teren propriu împotriva formației CFR Cluj, scor 3-1, în etapa a doua din Liga 1 de fotbal. Pentru botoșăneni a fost prima partidă disputată în această ediție de campionat, întrucât meciul din prima etapă cu Rapid București a fost anulat.

Au marcat: Matulevicius 40′, Fulop 48′, Mușat 80′ / Jakolis 19′.

• FC Botoșani: Iliev – Dimitrov, Plămadă, Miron, Mușat – Bordeianu, Vașvari, Fulop – Hergheligiu (Popovici 81′), Matulevicius (Greu 87′), Astafei (M. Roman 71′). Antrenor: Leo Grozavu.
  • CFR Cluj: Marc – Tiago Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – Petrucci, Ruiz (Nouvier 57′) – Jakolis, C. Lopez, Păun (Horj 57′) – Bud (Guima 46′). Antrenor: Vasile Miriuță.

Cartonașe galbene: Iliev 22′, Fulop 44′, Vașvari 52′ / Petrucci 32′, Camora 33′, Tiago Lopes 46′.

Arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea), George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); rezervă: Cătălin Busi (Râmnicu Vâlcea).

Observatori: Cătălin Popa (Vaslui), Sorin Boca (Iași).

Stadion: „Municipal”, Botoșani.

Minutul 80: GOOOOL BOTOȘANI! Mușat vrea să centreze, dar lovește mingea în așa fel încât îl lobează pe Marc și face 3-1.

Minutul 48: GOOOOL FC BOTOȘANI! Fulop înscrie superb dintr-o lovitură liberă de la 17 metri

Minutul 40: GOOOOL FC BOTOȘANI! Dimitrov centrează excelent din dreapta și Matulevicius înscrie din fața porții goale

Minutul 20: GOOOL CFR CLUJ! Jakolis înscrie după o fază în care asistentul semnalizează un henț inexistent la mijlocașul croat, dar centralul Comănescu are inspirația de a lăsa jocul să continue.

FC Botoșani începe noul sezon din etapa a doua. Confruntarea din prima rundă a fost „suspendată” deoarece nu se știa exact cu cine trebuie să joace: Rapid sau Timișoara.

De partea cealaltă, CFR Cluj a debutat cu dreptul după victoria cu Concordia Chiajna din prima partidă. Un eventual succes cu moldovenii, i-ar aduce pe ardeleni „pe zero” după ce început cu depunctare de șase puncte.

Publicat: 30 07. 2016, 20:26
Actualizat: 30 07. 2016, 20:41