FC Botoșani – ASA 4-2. Gazdele au revenit de la 0-2! Mureșenii rămân fără punct câștigat în acest sezon de Liga 1

FC Botoșani a câștigat, luni, scor 4-2, meciul disputat pe teren propriu cu ASA Târgu Mureș, în ultimul meci din etapa a șasea a Ligii 1.

Au marcat: Bordeian 45+3′, Golofca 66′, Matulevicius 73′, 88′ / Zicu 19, Matei 39′.

• FC Botoșani: Iliev – Dimitrov, Plămadă, Miron, Mușat – Golofca (Fulop 85′), Vașvari, Bordeianu (Herghelegiu 59′), Astafei – Roman (Willie 46′), Matulevicius. Antrenor: Leo Grozavu.
  • ASA Târgu Mureș: Viciu – G. Matei, Dobrosavlevici (Deaconu 76′), M. Constantin, Cordoș – R. Costin (Ciolacu 75′), Mureșan – Belu, Kuku (Feketics 68′), Zicu – Surdu. Antrenor: Dan Alexa.

Cartonașe galbene: Astafei 37′, Dimitrov 42′, Plămadă 79′ / Kuku 27′, R. Costin 35′, Surdu 43′, Dobrosavlecici 45+2′, Deaconu 83′, Mureșan 90′.

Arbitri: Rădulescu George (București), Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), Gheorghe Bogdan (București); rezervă: Dima Iulian (București).

Observatori: Popa Ionel (Pașcani), Buhuș Bogdan (Bîrlad).

Stadion: „Municipal”, Botoșani.

Minutul 88: GOL BOTOȘANI! Cordoș greșește inexplicabil, Matulevicius scapă singur cu Vraciu și înscrie cu o execuție sigură.

Minutul 73: GOL BOTOȘANI! Herghelegiu centrează din flancul drept, Matulevicius le ia fața fundașilor adverși și înscrie cu capul.

Minutul 66: GOL BOTOȘANI! Viciu iese din poartă pentru a-l bloca pe Willie, respinge, dar mingea ajunge la Golofca și mijlocașul Botoșaniului înscrie cu un lob care aterizează în poarta rămasă goală.

Minutul 45+2: GOL BOTOȘANI! Mihai Roman bate scurt o lovitură liberă, Bordeianu șutează superb de la 20 de metri și-l învinge pe Viciu.

Minutul 39: GOL ASA! Mureșenii scapă pe contraatac, Matei ajunge în poziție de finalizare și înscrie cu un șut bun, la colțul lung.

Minutul 19: GOL ASA! Surdu centrează din stânga, Zicu ajunge primul la minge și-l învinge pe Iliev cu o lovitură de cap bine plasată

FC Botoșani – ASA Târgu-Mureș, meci programat la ora 21:00, închide etapa a șasea din Liga 1. Date fiind condițiile de la Târgu-Mureș, s-ar putea spune că moldovenii pleacă cu prima șansă în această partidă.

În primele cinci runde din noul sezon, ASA nu a strâns nici măcar un punct, ardelenii figurând în continuare în clasament cu -6 puncte.

FC Botoșani a început bine campionatul, cu două victorii, dar apoi au urmat două înfrângeri, iar în ultima etapă a înregistrat o remiză cu Gaz Metan.

Publicat: 29 08. 2016, 22:58
Actualizat: 29 08. 2016, 22:59