FC Botoșani – ACS Poli Timișoara 2-0. „Dubla” lui Willie Barbosa a decis meciul din Moldova

FC Botoșani a câștigat, luni, scor 2-0, meciul disputat pe teren propriu cu ACS Poli Timișoara, în ultimul meci al etapei a 14-a din Liga 1.

A marcat: Willie Barbosa 35′, 41′ / -.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani urcă pe locul 4 în clasament, cu 23 de puncte, în timp ce ACS Poli Timișoara rămâne ultima în ierarhia Ligii 1, cu 0 puncte. De menționat, însă, că timișorenii au început campionatul cu o penalizare de 14 puncte.

• FC Botoșani: Iliev – Dimitrov, Burcă, Miron, Mușat – I. Fulop, Vașvari – Astafei, Willie Barbosa (A. Târnovan 90+2′), Golofca (Moruțan 81′) – Matulevicius (Hergheligiu 67′). Antrenor: Leo Grozavu.
  • ACS Poli Timișoara: Straton – Străuț, Bocșan, Cânu, Novak – Croitoru, Llorente – Cârstocea (Șeroni 40′), Vraciu, Doman (Mailat 59′) – Drăghici (I. Roșu 57′). Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonașe galbene: Dimitrov 61′, Astafei 64′ / Doman 27′, Novak 61′, Mailat 62′, Bocșan 65′, Străuț 86′.

Cartonașe roșii:-.

Arbitri: George Găman (Craiova), Daniel Mitruți (Craiova), Sebastian Stoianov (Constanța); rezervă: Florin Andrei.

Observatori: Iosif Olah (FRF/Covasna), Cătălin Popa (LPF/Vaslui).

Stadion: „Municipal”, Botoșani.

Minutul 41: GOL BOTOȘANI! Fulop păcălește pe toată lumea cu o pasă pentru Vașvari, acesta trimite mingea în fața porții, de unde Willie Barbosa are de îndeplinit o simplă formalitate.

Minutul 35: GOL BOTOȘANI! Istvan Fulop păcălește linia ofsaid-ului, pasează perfect în careul de 16 metri, iar Willie Barbosa înscrie cu o execuție frumoasă, din prima, fără șanse pentru Straton.

Moldovenii se află înaintea partidei pe locul 7, cu 20 de puncte, însă poate trece pe un loc de play-off în eventualitatea unui succes. În acest caz, Dinamo ar ieși din primele șase echipe.

ACS Poli Timișoara este într-o evidentă revenire de formă. Bănățenii au câștigat ultimele trei partide din campionat și au ajuns „pe zero” după ce au început campionatul cu o depunctare record de 14 puncte.

Publicat: 31 10. 2016, 22:25
Actualizat: 31 10. 2016, 22:26