FC Argeș – FC Voluntari 3-0 | Echipa lui Andrei Prepeliță s-a distrat cu elevii lui Bogdan Andone!

Meciul de fotbal dintre FC Arges si FC Voluntari, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, joi 06 mai 2021. © FOTO:Cristi Stavri/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

FC Argeș a învins-o pe FC Voluntari, cu scorul de 3-0, în cadrul etapei a șasea din play-out-ul Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 24, când Malele a centrat de pe partea dreaptă, în fața porții, de unde Cristi Dumitru a înscris din a doua încercare.

Deși au avut câteva ocazii notabile, ilfovenii nu au reușit să restabilească egalitatea la Pitești, și trupa lui Andrei Prepeliță a dat lovitura de grație pe final.

În minutul 84, Tofan a centrat de pe partea dreaptă direct în bara transversală, mingea i-a revenit lui Drăghici, iar acesta a trimis cu capul în poarta goală, ducând scorul la 2-0.

Deși partida părea a fi terminată, piteștenii au înscris din nou, în minutul 90, când Malele a pătruns în careu pe partea stângă, a șutat pe jos la colțul lung, mingea a lovit bara și a intrat în poartă, închizând astfel jocul la scorul de 3-0.

În urma acestui rezultat, FC Argeș s-a apropiat la trei puncte de liderul din play-out, Chindia Târgoviște. Piteștenii ocupă locul 8 în Liga 1, cu 31 de puncte, și continuă seria meciurilor fără eșec, ajungând la al patra partidă în care trupa lui Andrei Prepeliță este neînvinsă.

De cealaltă parte, FC Voluntari rămâne pe locul 14, al doilea ce duce la barajul de menținere în Liga 1, cu 23 de puncte, și bifează a treia înfrângere consecutivă.

FINAL: FC Argeș – FC Voluntari 3-0

Min. 90+1: Final de meci la Pitești!

Min. 90: GOOOL FC ARGEȘ! Malele își trece și el numele pe lista marcatorilor! Acesta a pătruns în careu pe partea stângă, a șutat pe jos la colțul lung și mingea a lovit bara, apoi a intrat în poartă!

Min. 84: GOOOL FC ARGEȘ! Tofan centrează de pe partea dreaptă în bara transversală, mingea îi revine lui Drăghici, iar acesta trimite cu capul în poarta goală!

Min. 74: Dublă schimbare la FC Argeș: iese Grecu, intră Drăghici.

Min. 70: Încă o schimbare la FC Argeș: iese Mușat, intră Năstăsie.

Min. 62: Schimbare la FC Argeș: iese Dumitru, intră De Jonghe.

Min. 60: Ultima schimbare la Voluntari: iese Ivanov, intră Marcelo.

Min. 58: Mailat șutează periculos, însă mingea trece puțin pe lângă poarta lui Greab!

Min. 46: Se reia partida! Dublă schimbare la FC Voluntari: ies Costin și Tavares, intră Pesic și Ion Gheorghe.

Min. 45+1: Pauză la Pitești!

Min. 28: Dublă schimbare la Voluntari: ies Briceag și Ilie, intră Vlad și Mailat.

Min. 24: GOOOL FC Argeș! Malele centrează de pe partea dreaptă, în fața porții, de unde Cristi Dumitru înscrie din a doua încercare!

Min. 9: Grecu îl ține pe Ivanov și vede cartonașul galben.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

FC Argeș: Greab – Tofan, Turda, Boldor, Mușat – Meza Colli,  Șerban – Grecu, Honciu, Dumitru – Malele
Rezerve: Micle, Leca, Deslandes, De Jonghe, Drăghici, Năstăsie, Maes, Ndiaye, Teles
Antrenor: Andrei Prepeliță

FC Voluntari: Rîmniceanu – Balaur, Tamaș, Satli – Costin, Tavares, Droppa, Ivanov, Briceag – Betancor, Ilie