FC Argeș- Academica Coimbra 0-9! Penescu: „Eu știu că am luat doar 6!” CINE MINTE?

FC Argeș a pierdut în fața ocupantei locului 11 în campionatul Portugaliei, modesta Academica Coimbra, scor 9-0. Partida a fost destul de echilibrată până înspre finalul primei reprize, însă portughezii au marcat 3 goluri până la pauză, iar în repriza a doua s-au dezlănțuit.

Echipa trimisă pe teren de tehnicianul Ionuț Badea a fost următoarea:

Boșneag (Coca 46) – Mircea Stan (Ghiță 46), Diță, Bălașa (Lăcustă 65), Poenaru (Sergio Pereira 46) – Bazzi (Valentin Stan 46), Tănase (Voicu 33), Tameș (Mina 79), Năstăsie (Doman 46) – Iordache (Beuran 76), Kamara (Dulcea 46).

În celelalte trei partide piteștenii au obținut un egal și două victorii: 3-3 cu Rio Maior, 2-1 cu Estoril și 4-1 cu Benfica de Luanda.

Totuși, patronul piteștenilor, Cornel Penescu, susține că proporțiile înfrângerii nu au fost atât de mari. Acesta a declarat pentru www.prosport.ro că, deși nu a văzut partida, tehnicianul Ionuț Badea l-a informat că scorul partidei a fost "doar" 6-0.

"Vă spun sincer că și eu m-am speriat de acest rezultat. Eu fusesem în Portugalia, dar nu am putut să rămân la meci. Am fost sunat de cineva din țară în timp ce eram în Aeroport și mi s-a spus ca am luat bataie cu 10-0. Nu mi-a venit să cred. Apoi primisem o informație că pierdusem cu 9-0. L-am sunat pe Badea și pe președintele clubulului, iar ei mi-au spus că am mâncat bătaie cu 6-0. Bineînțeles că am cerut explicații și pentru acest eșec, care este și el rușions. Oamenii mei mi-au spus că au jucat mai mult cu rezervele, iar copiii care au fost trimiși în teren s-au speriat de adeversari. Am înțeles că ăștia ai mei s-au speriat și când au văzut și cum arata stadionul, cu lifturi și toate utilitățiile moderne. Badea hotărâse să odihnească titularii, iar cei tineri au jucat destul de slab. Oricum acestea sunt meciuri amicale, iar fanii noștri nu au de ce să se teamă, în campionat FC Argeș o să aibă altă față”, a declarat Cornel Penescu pentru www.prosport.ro.

Piteștenii își mint patronul

Deși Penescu susține că Ionuț Badea i-a spus că argeșenii nu au încasat decât 6 goluri, se pare însă că rezultatul real al partidei a fost FC Argeș-Academica Coimbra 0-9, scorul fiind afișat pe mai multe site-uri de pariuri, dar și pe site-urile publicațiilor sportive din Portugalia. De ce își minte Badea patronul?

Publicat: 05 02. 2009, 14:29
Actualizat: 05 02. 2009, 16:00