FC Argeș a remizat cu Rio Maior, scor 3-3

Alb-violeții au remizat marți seara, 3-3, cu Rio Maior, în primul amical al turneului din Portugalia. Pentru piteșteni golurile au fost marcate de Tameș din 11 m, Iordache și Doman.
Meciul s-a disputat pe stadionul echipei din liga a treia portugheză, Rio Maior, acolo unde de altfel FC Argeș se află în cantonament pentru 10 zile.

Argeșenii au condus cu 2-0 la pauză, Tameș deschizând scorul în minutul 5 din penalti, după ce Iordache a fost faultat de un adversar în careu. În minutul 20, Iordache a finalizat o acțiune personală șutând din colțul dreapta al careului pe scurt, ducând scorul la 2-0. După pauză Ionuț Badea a schimbat întreaga echipă, pe teren intrând rezervele și câțiva juniori, iar gazdele au reușit să întoarcă scorul. La 2-2, Doman a marcat din nou pentru FC Argeș, șutând imparabil în vinclu din interiorul careului după o serie de driblinguri, însă înainte de final, portughezii au reușit să egaleze din nou după o greșeală a portarului Coca.

Singurii jucători pe care Badea nu i-a folosit în acest prim meci au fost Lăcustă care este nerefăcut complet după o accidentare, Beuran și Boboacă.

„Chiar dacă evoluează în liga a treia, Rio Maior sunt o echipă destul de bună. În prima repriză am fost mulțumiti de joc. S-a jucat curat, în viteză cu pase din prima și acțiuni personale. Am ratat destul de mult în cele 90 de minute. Numai lui Voiculeț și Doman le-au fost respinse trei mingi de pe linia porții în ultimul moment…În prima repriză când am jucat cu echipa bună, cei de la Rio Maior nu au intrat decât o dată în careul nostru."

Următorul meci al lui FC Argeș în Portugalia va fi joi după amiaza cu Estoril.

FC Argeș – Rio Maior 3-3 (2-0)
Au marcat: Tameș (5 – 11m), Iordache (20), Doman (78)
FC Argeș (prima repriză): Boșneag – Mircea Stan, Bălașa, Diță, Poenaru – Năstăsie, Tameș, Bazzi, Tănase – Kamara, Iordache
FC Argeș (a doua repriză): Coca (Bolboașă) – Ghiță, Cazan, Mocanu, Voicu – Chirciu, Vali Stan, Mina, Doman – Dulcea, Voiculeț

Publicat: 28 01. 2009, 17:14
Actualizat: 28 01. 2009, 17:26