Fază controversată la CFR Cluj – Rapid! Mingea l-a lovit în mână pe un fundaș al ardelenilor, iar giuleștenii au cerut penalty! Decizia centralului i-a enervat pe elevii lui Mihai Iosif

Faze controversate la meciul dintre CFR Cluj și Rapid. În minutul 52 al partidei, când scorul pe tabela din Gruia arăta 1-0 pentru campioana României, echipa din Giulești a cerut penalti, după ce mingea l-a lovit în careu în mână pe unul dintre elevii lui Dan Petrescu.

CFR A deschis scorul în minutul 6 prin Graovac, apoi, Rapid a reușit să egaleze în minutul Junior Morais în minutul 69, iar Ciprian Deac a adus formația clujeană în avantaj în minutul 84.

În minutul 52, Alexandru Ionuță II, trimis de antrenorul Miță Iosif pe teren la pauză, a pătruns perpendicular și a șutat în brațul lui Mateo Susic, care se afla în suprafața de pedeapsă a propriei echipe.

Apărătorul dreapta al CFR-ului avea brațul lipit de corp, dar cu toate astea, mingea s-a agățat de mâna sa și a deviat mingea.

În urma fazei, arbitrul Marian Barbu n-a acordat penalti pentru Rapid, în ciuda protestelor fotbaliștilor bucureșteni.

Echipele de start:

CFR CLUJ: Hindrich – Susic, Graovac, Burcă, Camora – Deac, Boateng, Roger – Omrani, Debeljuh, Petrila
REZERVE: Sava, Fl. Ștefan, Yuri, Bordeianu, Chipciu, Neguț, Păun, Sacko, Buș
ANTRENOR: Dan Petrescu

RAPID: Moldovan – Săpunaru, Dandea, Dr. Grigore – Onea, Moise, Kait, Ilie, Jr. Morais – Stahl, Vojtus
REZERVE: Drăghia, Belu, Goge, Pănoiu, Al. Ioniță II, Acuna, Bălan, Marzouk, Bălan, Sefer
ANTRENOR: Mihai Iosif

Stadion: CFR Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ)

Publicat: 20 02. 2022, 21:50