Farul Constanța – Universitatea Craiova 0-3, în etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1 | Echipa lui Gică Hagi, umilită de oltenii lui Laurențiu Reghecampf

Galeria craioveana se bucura alaturi de fotbalistii craioveni , Jovan Markovic, Screciu Vladimir Ionut, Paul Papp si Stefan Baiaram dupa un gol reusit in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Universitatea Craiova, contand pentru Play-off-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, sambata 16 aprilie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 17 poze

Partida dintre Farul Constanța și Universitatea Craiova s-a disputat sâmbătă seară, la Ovidiu, în cadrul etapei a cincea din play-off-ul Ligii 1, iar oltenii s-au impus cu scorul de 3-0.

Scorul a fost deschis în minutul 15, după un corner al oltenilor și o lovitură de cap, din fața porții, a lui Jovan Markovic.

În minutul 38, Ștefan Baiaram a majorat diferența, după o cursă bună a lui Alexandru Crețu.

Nu a mai durat mult și Markovic a punctat din nou, în minutul 45+2, după o pasă foarte bună a lui Andrei Ivan, și a închis astfel jocul la scorul de 3-0.

În partea secundă, deși a presat, Universitatea Craiova nu a mai reușit să înscrie în poarta trupei lui Gheorghe Hagi care a rămas în inferioritate numerică în minutul 90, după ce Adrian Petre a avut o intrare criminală asupra portarului Mirko Pigliacelli.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova acumulează 39 de puncte și se apropie la un punct de FCSB, echipa de pe locul secund, care are însă cu un meci mai puțin. De cealaltă parte, Farul rămâne pe locul 5, cu 28 de puncte.

FINAL: Farul Constanța – Universitatea Craiova 0-3

Min. 90+5: Final de meci la Ovidiu!

Min. 90: Adrian Petre îl faultează dur pe portarul Mirko Pigliacelli și vede cartonașul roșu.

Min. 81: Schimbare la Craiova: iese Baiaram, intră Constantin.

Min. 75: Schimbare la Farul: iese Iancu, intră Moldoveanu.

Min. 64: Schimbare la Craiova: iese Gustavo, intră Roguljic.

Min. 49: Laurențiu Reghecampf e eliminat pentru proteste la adresa arbitrului!

Min. 46: S-a reluat partida! Dublă schimbare la Universitatea Craiova: ies Markovic și Papp, intră Koljic și Găman. Mută și Hagi: ies Sali și Grameni, intră Pitu și Purece.

Min. 45+4: Pauză la Ovidiu!

Min. 45+2: GOOOL CRAIOVA! Markovic reușește dubla la Ovidiu, după o pasă foarte bună a lui Ivan!

Min. 45: Schimbare la Farul: iese Jefte accidentat, intră Petre.

Min. 38: GOOOL CRAIOVA! Baiaram majorează diferența la Ovidiu, după o pasă bună a lui Crețu în colțul careului mic!

Min. 24: Jefte e din nou victima lui Papp. Cei doi sar la cap și olteanul îl faultează din nou pe spaniol. Arbitrul îl iartă de această dată pe fotbalistul Craiovei.

Min. 19: Papp încasează cartonașul galben, după un fault dur asupra lui Jefte.

Min. 15: GOOOL CRAIOVA! Oltenii execută foarte bine un corner, iar mingea îl găsește în fața porții pe Jovan Markovic, care deschide scorul cu capul.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

FARUL: Aioani – Dussaut, Larie, Artean, De Nooijer – Radaslavescu, Nedelcu, Grameni – Iancu, Jefte, Sali
REZERVE: Brănescu, Borza, Mladen, Ciobanu, Purece, Moldoveanu, Petre, Pitu, Martinovic
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CSU CRAIOVA: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu – Bic, Al. Crețu – Gustavo, Baiaram, Ivan – Markovic
REZERVE: Lazar, M. Constantin, Găman, Căpățînă, Vlădoiu, Nistor, Roguljic, Cîmpanu, Roguljic
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

Stadion: Academia Gheorghe Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / Asistenți: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), Urzică Vladimir (Piatra Neamţ)

Publicat: 16 04. 2022, 22:26
Actualizat: 16 04. 2022, 22:27